Niektórzy mówią, że to najwspanialsza atrakcja Abu Dhabi. Inni zachwycają się architekturą i pięknem tego miejsca mówiąc, że po prostu trzeba tu przyjechać. Jeszcze inni jadą kilkaset lub lecą kilka tysięcy kilometrów po to tylko, żeby zobaczyć Wielki Meczet Szejka Zajida. No cóż. Po wizycie tutaj możemy powiedzieć, że wszyscy oczarowani mają rację i dawno nie widzieliśmy tak fotogenicznego miejsca. Sprawdźcie tylko poniższe zdjęcia. Ostrzegamy, grozi zainspirowaniem do podróży do Abu Dhabi!
Dlaczego Wielki Meczet Szejka Zajida jest jednym z najpiękniejszych miejsc na świecie?
Z całą pewnością zachwycicie się tutaj imponującą strukturą z marmuru, złota, kamieni półszlachetnych i kryształów. Wszystko to otoczone jest wypielęgnowanymi ogrodami oraz wyłożonymi niebieskimi płytkami basenami. Podczas zachodu słońca i po zmroku w zbiornikach dostrzec można refleksy marmurowych kolumn (w sumie jest ich tutaj 1048). Baseny mają również bardziej praktyczne zastosowanie – w gorące dni, wiejący wiatr chłodzi się nad powierzchnią basenu i daje ukojenie wiernym i zwiedzającym.
Spodoba Wam się również pokryty mozaiką dziedziniec (o powierzchni 17 tys. metrów kwadratowych) przyozdobiony elementami kwiatowymi z całego świata. Ich umiejscowienie jest bardzo przemyślane. Na głównym dziedzińcu znajdują się rośliny z Bliskiego Wschodu, przy wejściu północnym umiejscowiono te z północnej półkuli, a przy południowym te z południa. Wszystko to okalają arkady kolumn z pozłacanymi elementami. W całym kompleksie doliczycie się (jeżeli się postaracie) 82 kopuł. Największa z nich jest również największą kopułą na świecie (ma 85 metrów wysokości).
Bez trudu zauważycie również, że Wielki Meczet Szejka Zajida pełen jest symboliki. Prawie każdy element się do czegoś odnosi i podczas zwiedzania zwracajcie uwagę na każdy detal. Dekoracje wnętrz wykonywali artyści z całego świata. Na każdym kroku widać wysiłek włożony we wzniesienie tej budowli i już dziś śmiało można nazwać je arcydziełem lub architektoniczną perłą. Nie jest to jedynie nasza opinia, w 2018 roku Wielki Meczet Szejka Zajida wybrany został przez użytkowników Tripadvisora jednym z dziesięciu najciekawszych miejsc na świecie (obok m.in. Angkor Wat czy Bazyliki św. Piotra na Watykanie).
Wielki Meczet Szejka Zajida – informacje praktyczne
Godziny otwarcia meczetu
Jest na prawdę dużo czasu na odwiedzenie tego miejsca. Wielki Meczet Szejka Zajida otwarty jest bowiem od 9:00 do 22:00 od soboty do czwartku oraz od 16:30 do 22:00 w piątek. Podczas ramadanu nie zwiedzicie meczetu w piątki, a w pozostałe dni otwarty jest dla turystów tylko do 13:00.
Kiedy jest najlepsza pora na zwiedzanie?
Zacznijmy od tego, że meczet jest fotogeniczny o każdej porze. Jednak najlepszym momentem na zwiedzanie jest około godziny przed zachodem słońca i pozostanie tam aż do wieczora. Wiąże się z tym jednak pewne utrudnienie, którego doświadczyliśmy na własnej skórze.
Nie jest tutaj tak, że przyjeżdżacie i idziecie prosto do meczetu. Po prostu się nie da. Zarezerwujcie sobie zatem więcej czasu! Najpierw bowiem musicie zjechać na poziom -1 (na nim znajduje się również parking podziemny dla samochodów), żeby zarejestrować Wasze odwiedziny. Wybrać będziecie musieli swój przedział wiekowy, narodowość, itp. Następnie z wydrukowanym bilecikiem pójdziecie do kolejnej kolejki, gdzie zeskanowane zostaną Wasze plecaki. Jeżeli będziecie niestosownie ubrani (kobiety muszą mieć zakrytą głowę, ramiona, nadgarstki, kolana i kostki a mężczyźni tylko ramiona i kolana) wskazane zostaną Wam przebieralnie. Tam dostaniecie odpowiednie ubrania (dla kobiet to tzw. abaya, dostępna w dwóch kolorach). Jest taka możliwość, że traficie na godzinę szczytu (czyli tłok) w obu kolejkach i wtedy nici ze wspomnianej wcześniej godziny przed zachodem słońca. Po prostu nie zdążycie. W naszym przypadku tak było i Wielki Meczet Szejka Zajida odwiedziliśmy również nazajutrz, żeby mieć jak najlepsze warunki.
Jak tam dojechać?
Tak jak wspomniałem powyżej Wielki Meczet Szejka Zajida odwiedziliśmy 2 razy. W obu przypadkach dojechaliśmy tam z centrum Abu Dhabi wypożyczonym samochodem. Za każdym razem podróż trwała około 20 minut. Pomimo tego że jest kilka bram prowadzących do meczetu, to tylko jedna była otwarta (brama południowa). Wjeżdżając przez nią traficie na parking podziemny (za bramą na pierwszym rondzie w prawo). Warto zapamiętać, którędy tam wjechać. Zaoszczędzicie sobie krążenia wokół obiektu.
Jeżeli wybieracie się tutaj z Dubaju to macie 2 opcje. Pierwsza to taksówka – z Mariny jest to około 110 kilometrów, stąd też dość wysoki koszt przejazdu. Powinno to Was kosztować około 250 AED (260 PLN) w jedną stronę. Druga opcja to autobus – z Dubaju (przystanek Ibn Battuta Metro Bus Stop) do Abu Dhabi (przystanek Central Bus Station) odjeżdża E101. Przejazd trwa około 1,5 godziny i powinien kosztować około 20 AED (21 PLN) w jedną stronę. Po dojechaniu do Abu Dhabi będziecie musieli przesiąść się w autobus np. 54, który zabierze Was pod Wielki Meczet Szejka Zajida.
Ile kosztuje wejście?
Wstęp do meczetu jest bezpłatny, jeżeli przyjedziecie tutaj wypożyczonym samochodem – parking również jest bezpłatny. Wypożyczenie strojów na czas wizyty także jest darmowe.
Szczególnie polecamy również skorzystać z darmowej (trwającej około godzinę) wycieczki z przewodnikiem (tablica z godziną kolejnego tour’u znajduje się po prawej stronie od głównego wejścia na dziedziniec). Mili przewodnicy rozmawiają biegle w języku angielskim. Dzięki takiemu zorganizowanemu spacerowi dowiecie się wielu ciekawych informacji o kulturze islamskiej, Zjednoczonych Emiratach Arabskich czy o samym meczecie. Wejdziecie również do miejsc, do których inni zwiedzający nie będą mieć wstępu. Jest to np. dziedziniec czy główna sala modlitewna z przepięknymi żyrandolami (z milionami kryształów Swarovskiego) i największym na świecie ręcznie tkanym dywanem (wykonany i zaprojektowany w Iranie). Zapewniam, kopara opada!
Inne ważne informacje i zasady
Na miejscu są toalety, to chyba istotne, jeżeli odwiedzacie to miejsce z dziećmi.
Zwiedzając będziecie mieli obowiązek przemieszczać się po wyznaczonych ścieżkach (chyba, że skorzystacie ze wspomnianego spaceru z przewodnikiem). Wielki Meczet Szejka Zajida to obszar kultu, a więc zapomnijcie o całowaniu czy przytulaniu do zdjęć.
Nie powinniście mieć problemu z fotografowaniem każdego elementu obiektu. Wyjątkiem jest miejsce pochówku Zajida ibn Sultana Al Nahajjan, czyli niewielkiej budowli (zlokalizowanej na prawo od głównego wejścia) wyglądającej nieco jak miniaturka meczetu. Za fotografowanie tego budynku spotkać Was mogą surowe konsekwencje, zalecamy mieć to na uwadze.
W głównej sali modlitewnej zabronione jest dotykanie którejkolwiek części budynku. Przed wejściem należy zdjąć buty. Pośmigajcie w skarpetach lub o gołych stopach po dywanie, zachwyćcie się i tyle.
Na terenie meczetu nie wolno palić papierosów. Zabronione jest również jedzenie i picie.
Historia Wielkiego Meczetu Szejka Zajida
Inicjatorem projektu był Zajid ibn Sultan Al Nahajjan ówczesny prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich i władcy emiratu Abu Dhabi. Chciał, aby meczet stanowił swego rodzaju połączenie między historią i nowoczesnością w świecie islamskim. Osiągnięto to dzięki architekturze Wielkiego Meczetu (wpływy mauretańskie (łuki), arabskie (minarety) czy egipskie i pakistańskie inspiracje innymi meczetami) oraz sztuce i zastosowanej symbolice, która jak wspomniałem, widoczna jest tu na każdym kroku.
Wielki Meczet Szejka Zajida budowany był przez 12 lat (w latach 1996 – 2007). Najpierw wzniesiono betonową konstrukcję, a następnie pokryto ją białym marmurem, który przypłynął/przyleciał (?) tutaj głównie z Macedonii i Włoch. Inne materiały pochodzą m.in. z Indii, Egiptu, Pakistanu czy Maroka. Samo ukończenie wspomnianego wcześniej dywanu w głównej sali modlitewnej zajęło 2 lata (waży on 35 ton i zajmuje powierzchnię 5 627 metrów kwadratowych).
Meczet pomieścić może ponad 40 tys. wiernych, a główna sala modlitewna 7 tys. wyznawców. Obecnie jest to trzeci do wielkości meczet na świecie.
Zwiedzanie Wielkiego Meczetu Szejka Zajida
Wielki Meczet Szejka Zajida stanowi swego rodzaju bramę do Abu Dhabi. Będziecie się musieli nieźle nagimnastykować, żeby wjechać samochodem do miasta bez przejechania obok meczetu. Już z daleka dostrzeżecie przepych i monumentalizm tej budowli, która góruje nad otaczającą ją zabudową miasta.
Wcześniej wspomniałem, żebyście zostali tu aż do wieczora. Dlaczego? Bowiem po zmroku meczet oświetla unikalny system odzwierciedlający fazy księżyca. Podczas naszej wizyty mienił się na granatowo-niebiesko.
Wielki Meczet Szejka Zajida, cokolwiek dobrego o nim usłyszycie, potwierdzamy – to prawda. Nawet najbardziej wysmakowani miłośnicy sztuki zachwycają się tym miejscem dlatego po wizycie tutaj nie zdziwcie się, że i Wy będziecie oczarowani tą atrakcją Abu Dhabi. Planujecie już odwiedzenie Meczetu Szejka Zajida?
Wspaniałe zdjęcia. Inspirują do podróży do Abu Dhabi.
Przepiękne zdjęcia! Nic dziwnego, że tak wam się podobało i że byliście tam dwa razy 😀
Wybieramy się do Dubaju i musimy zajrzeć do Abu Dhabi. Dzięki za info jak dojechać!
Byłam, widziałam, jest przepiękny. Na zdjęciach pięknie to uchwyciliście! 🙂
Dziękujemy za miłe słowa! 🙂