Być w Rzymie i nie zobaczyć Watykanu? Niewyobrażalna dla nas sytuacja. Wizyta na Placu św. Piotra to obowiązkowy punkt programu każdej naszej podróży do Wiecznego Miasta. Byliśmy tu już kilka razy, jednak zawsze mieliśmy problem z odwiedzeniem wnętrz Watykanu. Każdy, kto miał okazję je zobaczyć z pewnością powie, że są niesamowite i zachwycające. Kłopot w tym, że jak tylko myśleliśmy: „Watykan zwiedzanie”, mieliśmy w głowie ciągnące się w nieskończoność kolejki i tłumy turystów. Na szczęście w końcu udało się znaleźć pewne rozwiązanie i zobaczyć Muzea Watykańskie, Kaplicę Sykstyńską i Bazylikę św. Piotra za jednym razem i to bez kolejki!
Watykan – co warto wiedzieć?
Najmniejsze państwo świata zarówno pod względem powierzchni (0,44 km kw.), jak i liczby ludności, zajmuje wydzieloną część Rzymu i jest tzw. enklawą. Chociaż na co dzień na terytorium Watykanu mieszka zaledwie ok. 1000 osób, to jest to jedno z najliczniej odwiedzanych przez turystów miejsc na świecie.
Siedziba najwyższych władz Kościoła Katolickiego posiada niezwykle bogatą historię, sięgającą IV wieku. Ogromna wartość kulturowa i historyczna Watykanu została doceniona przez UNESCO, które wpisało całe państwo-miasto na prestiżową listę w 1984 roku. Watykan ma swoją pocztę, gazetę, telewizję oraz rozgłośnię radiową. Jako niepodległy kraj posiada również własną armię (Gwardia Szwajcarska) oraz mennicę (chociaż obowiązującą walutą jest euro, na rewersie monet pojawia się wizerunek papieża). Nie potrzebujemy paszportu ani dowodu osobistego, aby wejść na teren Państwa Watykańskiego, ponieważ ma ono otwarte granice z Włochami.
Otoczony z trzech stron murem Watykan da się obejść dość szybko, ale tak naprawdę (oprócz Placu św. Piotra) niewiele wówczas zobaczymy. Najcenniejsze skarby kryją się bowiem w środku. Wśród najważniejszych atrakcji Watykanu można wymienić: Muzea Watykańskie, Kaplicę Sykstyńską, Bazylikę św. Piotra, Groty Watykańskie czy Ogrody Watykańskie. Odwiedzenie każdego z tych miejsc zwykle wiąże się ze staniem w długich kolejkach, co w konsekwencji może potrwać wiele godzin i przysporzyć sporo nerwów. Marzy Wam się bezstresowe zwiedzanie Watykanu? Podpowiadamy, jak można to zrobić.
Watykan zwiedzanie – zakup biletów
W granicach niewielkiego Państwa Watykańskiego podziwiać można ogromną liczbę unikalnych arcydzieł architektury i sztuki. Wiedzieliśmy o tym oczywiście od czasów naszej pierwszej wizyty w Rzymie. Sęk w tym, że świadomi tego są również wszyscy inni turyści, przez co trzeba się liczyć nie tylko z dość drogimi biletami wstępu do poszczególnych atrakcji (oprócz Bazyliki św. Piotra, której zwiedzanie jest bezpłatne), ale także długimi godzinami oczekiwania. Jeżeli dodać do tego, że w Wiecznym Mieście pojawiamy się tylko na weekend, to okazuje się, że jest to zbyt duże poświęcenie.
Tym razem jednak, ponieważ Rzym odwiedzaliśmy z naszymi mamami, bardziej niż zwykle zależało nam by odwiedzić Watykan. Na szczęście trafiliśmy na stronę Musement – jest to serwis oferujący atrakcje turystyczne na całym świecie. Wykupiliśmy wycieczkę z ominięciem kolejki do Muzeów Watykańskich, Bazyliki Świętego Piotra i Kaplicy Sykstyńskiej.
Przed wejściem pokazaliśmy tylko bilety w aplikacji i razem z przewodnikiem (w jęz. angielskim), który bardzo ciekawie nam wszystko opowiadał, za chwilę byliśmy już w środku. Łatwiej chyba nie da się tego zrobić! Zwiedzanie miało trwać 3 godziny, a skończyło się po 4.
Watykan zwiedzanie – Muzea Watykańskie
Naszą wycieczkę rozpoczynamy od Muzeów Watykańskich. Zostały one udostępnione dla zwiedzających w 1787 r. i od tamtej pory cieszą się ogromną popularnością. Nie ma się jednak czemu dziwić. Muzea Watykańskie należą do najważniejszych i najbogatszych w zbiory muzeów na całym świecie. W sezonie odwiedza je ok. 20 tys. osób dziennie. Nie ma więc za bardzo mowy o kontemplacji i zadumie. Mimo wszystko jest to miejsce, które chociaż raz w życiu powinno się zobaczyć. Robi duże wrażenie, nawet na osobach takich jak my, które raczej od muzeów stronią (z małymi wyjątkami, m.in. na paryski Luwr czy ten w Abu Dhabi).
Muzea Watykańskie to tak naprawdę cały kompleks budynków, dziedzińców, komnat i apartamentów papieży, którzy gromadzili przez wieki w tym miejscu zbiory dzieł sztuki. To tutaj obok siebie pracowali dwaj mistrzowie renesansu – Michał Anioł i Rafael.
Kaplica Sykstyńska – największe dzieło Michała Anioła i tzw. Sanze Rafaela Santi – cztery komnaty pokryte freskami niezwykłego artysty i jego uczniów – to główne powody, dla których warto się tu pojawić.
Co jeszcze można podziwiać w Muzeach Watykańskich? M.in.:
- Muzeum Pio-Clementino z kolekcją rzeźb antycznych zgromadzonych przez Klemensa XIV i Piusa VI;
- Muzeum Egipskie i Muzeum Etruskie, w których zobaczyć można znaleziska z antycznego Egiptu oraz zabytki pochodzące z etruskich i rzymskich grobowców;
- Pinakotekę, gdzie zebranych jest blisko 500 obrazów w 15 salach, są tu dzieła takich mistrzów jak: Leonardo da Vinci, Caravaggio, Giotto, Bellini, Tycjan oraz innych;
- Galerię Map Geograficznych – przepiękny, ponad 100-metrowy korytarz wypełniony kolekcją map Półwyspu Apenińskiego oraz wysp (jedno z naszych ulubionych miejsc 😉 );
- Salę Sobieskiego, w której centralnym punktem jest obraz Jana Matejki – „Jan Sobieski pod Wiedniem”.
Oczywiście to nie wszystko. Gdybyśmy chcieli przyjrzeć się dokładnie każdemu z eksponatów i dzieł w Muzeach Watykańskich, pewnie musielibyśmy tu spędzić kilka dni.
Watykan zwiedzanie – Kaplica Sykstyńska
Bezpośrednio z Muzeów Watykańskich przechodzimy do Kaplicy Sykstyńskiej. Nazwa jednego z największych cudów sztuki sakralnej pochodzi od imienia papieża Sykstusa IV. Budowla powstała ponad 500 lat temu (1475-1483). Z zewnątrz może nie wyróżnia się jakoś specjalnie, ale to, co zastaniemy w środku ciężko opisać słowami. Ściany i sklepienie Capella Sistina zdobią freski. Pracowali nad nimi artyści z Toskanii i Umbrii, m.in. Perugino czy Botticelli. Największe skarby Kaplicy Sykstyńskiej znajdują się jednak na suficie oraz na ścianie na wprost wejścia do świątyni i są dziełem Michała Anioła. Ukończenie najpiękniejszego sklepienia na świecie zajęło renesansowemu mistrzowi 4 lata. Freski oficjalnie zostały zainaugurowane w 1512 roku przez papieża Juliusza II. Przedstawiają one sceny z Księgi Rodzaju ze Starego Testamentu – począwszy od stworzenia świata aż po biblijny potop. Wśród nich znajduje się również jeden z najbardziej znanych fresków Michała Anioła – Stworzenie Adama.
Osobną część stanowi gigantyczny fresk ścienny „Sąd Ostateczny”, który powstał na zamówienie papieża Klemensa VII (1534-1541). Uważane przez wielu za dzieło sztuki wszech czasów malowidło skupione jest wokół postaci Jezusa Chrystusa, który przychodzi osądzić świat, z Matką Bożą u boku. Wokół przedstawieni są święci trzymający narzędzia swej męczeńskiej śmierci. Po prawej ukazany jest zaś św. Piotr z kluczami do Raju, a nieco niżej św. Bartłomiej trzymający własną skórę, na której twarz jest autoportretem Michała Anioła. Dzieło robi niesamowite wrażenie, zwłaszcza jeśli pomyśleć, że jest efektem pracy tylko jednego człowieka.
Kaplica Sykstyńska – informacje praktyczne: Niestety nie jest możliwe zwiedzanie samej Kaplicy Sykstyńskiej (trzeba mieć bilet do Muzeów Watykańskich). W świątyni obowiązuje zakaz robienia zdjęć oraz rozmawiania (często lekceważony przez turystów). Należy pamiętać również o odpowiednim ubiorze (zasłonięte kolana i ramiona).
Watykan zwiedzanie – Bazylika św. Piotra
Nasze zwiedzanie Watykanu kończymy na Bazylice św. Piotra. Wejście do świątyni jest co prawda bezpłatne, ale praktycznie zawsze wiąże się z czekaniem w długiej kolejce. Dzięki temu, że mieliśmy wykupioną całą wycieczkę na stronie Musement, przeszliśmy skrótem z Kaplicy Sykstyńskiej bezpośrednio do bazyliki.
Mówi się, że ta najważniejsza budowla w kościele chrześcijańskim stoi na miejscu pochówku św. Piotra. Bazylika jest nekropolią papieży, którzy spoczywają w jej podziemiach. We wnętrzu zaś znajduje się grób Jana Pawła II. Druga co do wielkości świątynia na świecie ma powierzchnię blisko 23 tys. m kw. i może pomieścić ok. 50 tys. osób. Jedno z czołowych dzieł architektury renesansu i baroku charakteryzuje się niezwykle monumentalnym i bogato zdobionym wyglądem, który jest zasługą wielu wybitnych artystów. Przy jego tworzeniu pracował m.in. Rafael, Michał Anioł, Gianlorenzo Bernini, Giacomo della Porta i inni. Jest to miejsce, które powinni odwiedzić nie tylko wierni, ale także miłośnicy sztuki. We wnętrzu Bazyliki św. Piotra znajdują się: ołtarze, kaplice, posągi, sarkofagi i tysiące metrów kwadratowych malowideł i mozaik. Na szczególną uwagę zasługuje „Pieta” Michała Anioła oraz ołtarz główny z Tronem Piotrowym.
Watykan – gdzie zjeść?
Tak jak wspomniałam już wyżej zwiedzanie Watykanu zajmuje kilka godzin. Bardzo możliwe więc, że po tym czasie będziecie szukali miejsca, aby trochę odpocząć i się posilić. Niedaleko Watykanu znajduje się bardzo dobra i przystępna cenowo restauracja Dei Musei. Zważywszy, że zostaliśmy tam ugoszczeni niemal po królewsku, to bardzo polecamy Wam to miejsce. Pyszne makarony (po 8 euro), tiramisu, macchiato i wiele więcej. Przy odrobinie szczęścia traficie na sympatycznego kelnera z Polski. 😉
Tuż przy watykańskich murach znajduje się również bardzo dobra lodziarnia – Old Brigde.
Watykan zwiedzanie – gdzie spać?
Wybór hoteli w Rzymie jest naprawdę ogromny. Niestety ich ceny na nasz termin mocno poszybowały w górę. Dobrym rozwiązaniem dla nas okazało się Airbnb. Jeżeli nie macie jeszcze konta w tym serwisie, to możecie założyć je z naszego polecenia i zgarnąć 100 zł na pierwszy nocleg. To właśnie dzięki Airbnb udało nam się znaleźć przepiękne mieszkanie w doskonałej lokalizacji – kilka minut spacerem od Watykanu i tuż obok metra. Apartament miał 3 duże sypialnie, pokój gościnny, kuchnię, 2 łazienki i 2 balkoniki. Był bardzo ładnie urządzony i doskonale wyposażony. Byliśmy tam w 4 osoby, ale wygodnie może spać tam nawet 7. Jeżeli zatem podróżujecie grupą, to jest to super opcja. My byliśmy bardzo zadowoleni. 🙂
Wczoraj zwiedzałam Watykan! Było wspaniale, warto 🙂
Korzystałem z musement w Barcelonie i też mogę polecić.