Jedno z najpiękniejszych miast Portugalii zaprasza do odwiedzenia swym malowniczym położeniem, wyjątkową architekturą i niepowtarzalnym charakterem. Porto atrakcje ma naprawdę wspaniałe. Sprawdź najlepsze z nich i zaplanuj swój idealny weekend na północy Portugalii.
Drugie co do wielkości miasto Portugalii, od którego wzięła się nazwa całego kraju może się poszczycić bogatą historią, sięgającą V wieku.
Położone u ujścia rzeki Douro do Oceanu Atlantyckiego, rozciągające się na pagórkowatym terenie, Porto znajduje się na północy Portugalii. Często konkurujące o względy turystów z Lizboną, Porto jest miastem słynącym ze wzmacnianego wina o tej samej nazwie, przepięknych azulejos zdobiących fasady budynków, czerwonych dachówek i majestatycznych mostów. To także (naszym prywatnym zdaniem) jedno z najbardziej romantycznych miast w Europie z cudowną panoramą i magicznymi zachodami słońca. Idealne miejsce, żeby zabrać swoją drugą połówkę na city break albo spędzić przyjemny weekend solo lub w większym gronie. Tak naprawdę w Porto atrakcje zadowolą niemal każdego.
Reklama
Porto atrakcje, które warto zobaczyć
Spacery po historycznym centrum i klimatycznym nabrzeżu, zwiedzanie zabytków i gubienie się w urokliwych zaułkach, szukanie najlepszych punktów widokowych albo… wycieczka nad ocean. W Porto jest, co robić nie tylko przez 2 dni.
Większość atrakcji turystycznych skupiona jest jednak w obrębie starego miasta, co sprawia, że jest to świetnie miejsce na weekend. Zapewniam, że już w tak krótkim czasie możecie zakochać się w Porto.
Czym Was urzeknie? Poniżej kilka miejsc, które polecamy odwiedzić.
Ribeira
Pierwsze kroki turystów odwiedzających Porto zazwyczaj kierowane są do dzielnicy Ribeira. Wpisana na listę dziedzictwa Unesco, Ribeira to dawny port rybacki i najstarsza dzielnica Porto, zamieszkiwana niegdyś przez robotników i ubogą warstwę społeczną.
Obecnie jest pełnym charakteru, klimatycznych knajpek i dobrych hoteli miejscem. Znajdziecie tu masę wysokich, kolorowych kamienic, wśród których ukryte są takie zabytki jak: Dom Henryka Żeglarza (Casa do Infante), Kościół św. Franciszka (Igreja de São Francisco) czy Kaplica Matki Bożej Piety (Capela de Nossa Senhora do Ó). Gubienie się w labiryncie wąskich uliczek Ribeiry to jeden z najlepszych sposobów, żeby chłonąć klimat Porto. Obowiązkowym punktem zwiedzania jest też spacer nabrzeżem (Cais de Ribeira) z widokiem na kołyszące się na rzece tradycyjne łodzie rabelo, słynny Most Ludwika I oraz winnice w Vila Nova de Gaia po drugiej stronie Douro.
Ponte Dom Luis I (Most Ludwika I)
Wizytówka miasta i najsłynniejsza atrakcja Porto, której po prostu nie da się przegapić.
Dwukondygnacyjny, stalowy most zbudowany pod koniec XIX w. łączy ze sobą Porto oraz Vila Nova de Gaia. Ponte Dom Luis I to projekt jednego z uczniów Gustave’a Eiffla, stąd podobieństwo do paryskiej wieży. Ten majestatyczny obiekt swą nazwę zawdzięcza królowi Ludwikowi I. Zarówno dolna, jak i górna kondygnacja mostu są dostępne dla pieszych przez całą dobę. Most Ludwika I to jednak nie tylko szlak komunikacyjny, ale także jeden z lepszych punktów widokowych w Porto. Warto tu przyjść o różnych porach dnia, zwłaszcza wczesnym porankiem albo przed zachodem słońca, żeby podziwiać miasto z tej wyjątkowej perspektywy. Zapewniam, że widoki roztaczające się z Ponte Luis I Was nie zawiodą i będziecie chcieli tu jeszcze wielokrotnie wracać.
Torre dos Clerigos (Wieża Kleryków)
Kolejny z symboli Porto, którego nie możecie ominąć.
Smukła wieża przylegająca do kościoła Kleryków (Igreja dos Clerigos), mierzy 75 metrów i jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli w panoramie Porto. Wzorowaną na toskańskich kampanilach, Wieżę Kleryków warto zobaczyć zarówno z zewnątrz, jak i w środku. Zachęca ona do odwiedzin nie tylko oryginalną architekturą, ale również cudownymi widokami, jakie rozpościerają się z jej szczytu. Po pokonaniu 225 schodów można bowiem podziwiać zapierającą dech w piersiach, 360-stopniową panoramę Porto. Torre dos Clerigos to zdecydowanie jeden z najładniejszych punktów widokowych w mieście. Bilet wstępu na wieżę kosztuje 8 euro (w godz. 9-19).
Sao Bento
Jedna z najpiękniejszych stacji kolejowych nie tylko w Portugalii, ale całej Europie. Atrakcja Porto, którą musisz zobaczyć, nawet jeśli nie wybierasz się w podróż pociągiem.
Monumentalna, przeszło 100-letnia budowla w stylu neoklasycznym, kryje w sobie wyjątkowe wnętrza ozdobione ponad 20 tys. azulejos. Na biało-niebieskich kafelkach dworca Sao Bento podziwiać można różne sceny odnoszące się do historii kraju i miasta Porto.
Stacja kolejowa Sao Bento (Estação Ferroviária de São Bento) zlokalizowana jest przy Praça de Almeida Garrett, w samym centrum miasta. Z łatwością więc uwzględnicie ją w swoim planie zwiedzania Porto.
Igreja do Carmo
Jedna z najchętniej fotografowanych budowli w Porto.
Zainteresowanie turystów budzi zwłaszcza boczna ściana Igreja do Carmo. Jest ona w całości pokryta jest azulejos, przedstawiającymi historię założenia zakonu Karmelitów. Oprócz przepięknych płytek, uwagę zwraca również architektura kościoła. Został on zbudowany w drugiej połowie XVIII w. w stylu barokowo-rokokowym i jest prawdziwą perełką na mapie Porto. Igreja do Carmo znajdziecie w dzielnicy Vitoria, na skrzyżowaniu ulic Praça de Carlos Alberto i Rua do Carmo.
Miradouro da Vitoria
Wśród atrakcji Porto z pewnością należy wymienić punkty widokowe. Ze względu na położenie miasta na wzgórzach, jest ich tu naprawdę wiele.
Kontynuując spacer po dzielnicy Vitoria koniecznie udajcie się pod adres Rua Sao Bento da Vitoria 11. Tutaj, zaraz obok kościoła (Igreja de Nossa Senhora da Vitoria) znajduje się jeden z najładniejszych punktów obserwacyjnych w mieście. Z Miradouro da Vitoria roztacza się panoramiczny widok na czerwone dachy Porto, most Dom Luis I, katedrę Se, klasztor Mosteiro da Serra do Pilar i znacznie więcej. Miejsce to jest ogólnodostępne, a wejście bezpłatne.
Reklama
Rua de Taipas
Jeżeli chcecie zobaczyć jedno z najbardziej typowych i historycznych miejsc w Porto powędrujcie na Rua de Taipas.
To uliczka w dzielnicy Vitoria, na której można się cofnąć się do czasów średniowiecza i zobaczyć, jak kiedyś wyglądała architektura Porto. Stare, klimatyczne kamienice ze sklepikami i warsztatami na dole oraz lokalami mieszkalnymi na górze przez stulecia doświadczyły wiele. Wszędzie tutaj widoczne są ślady historii i czasu. Na Rua de Taipas doświadczycie autentycznego Porto, które po prostu zachwyca.
Księgarnia Lello
Odwiedzana przez tysiące ludzi z całego świata, Livraria Lello zaliczana jest do grona najpiękniejszych księgarni świata.
Zlokalizowana w centrum Porto przy Rua das Carmelitas 144, niedaleko Torre dos Clerigos), księgarnia Lello kryje iście bajkowe wnętrza. Zachwycić tu się można krętymi, neogotyckimi schodami, rzeźbionymi regałami z książkami, kolorowymi witrażami na suficie i licznymi detalami. Wszystko to sprawia, że działająca od 1906 r. Livraria Lello choć niewielka, na każdym odwiedzającym robi spore wrażenie. Dodatkowym magnesem na turystów jest fakt, iż bywała tu sama J.K. Rowling, a księgarnia Lello miała stanowić inspirację podczas pisania serii o Harrym Potterze.
Do księgarni Lello zazwyczaj ustawiają się ogromne kolejki, warto zatem w tym miejscu pojawić się z rana. Obowiązuje również opłata za wejście (5 euro), która odliczana jest od kwoty zakupów w księgarni (jeżeli takie zrobimy).
Igreja de Santo Ildefonso
Nasza kolejna propozycja na liście: „co zobaczyć w Porto?” przypadnie do gustu wszystkim fanom portugalskich płytek i budowli sakralnych.
Kościół św. Ildefonsa położony nieopodal Praça da Batalha, na lekkim wzniesieniu, został zbudowany w XVIII w. w stylu późnobarokowym. Uwagę przykuwa jego imponująca fasada zdobiona ponad 11 tys. klasycznych, niebiesko-białych azulejos. Ceramiczne kafelki przedstawiające życie św. Ildefonsa i historie z Ewangelii, zostały dodane w 1932 r. przez portugalskiego malarza Jorge Colaço, którego prace zdobią też inne kościoły i budowle w Porto.
Inne obiekty zachwycające pięknymi azulejos w Porto to m.in. Kaplica Dusz (Capela das Almas) czy Igreja de Santo António dos Congregados.
Vila Nova de Gaia
To teoretycznie już inne miasto. Praktycznie jednak wystarczy przejść przez most na drugą stronę rzeki, żeby się w nim znaleźć. Dlaczego warto to zrobić? Vila Nova de Gaia znane jest przede wszystkim z licznych piwnic, w których leżakują beczki ze słynnym winem porto. To idealne miejsce na zwiedzanie połączone z degustacją portugalskiego trunku. Oprócz wine tastingu, polecamy również pobłądzić wąskimi, klimatycznymi uliczkami Vila Nova de Gaia. Koniecznie wybierzcie się także na spacer wzdłuż nabrzeża Cais de Gaia, skąd możecie podziwiać Porto z innej perspektywy.
Miradouro da Serra do Pilar
Pozostając po tej stronie rzeki, w Vila Nova de Gaia, po prostu musicie udać się na jeden z absolutnie najlepszych punktów widokowych na Porto.
Miradouro da Serra do Pilar to położony na wzniesieniu, na terenie dawnego kompleksu klasztornego, rozległy taras oferujący fantastyczne widoki na historyczne zabudowania Porto, malownicze nabrzeże Cais de Ribeira, rzekę Douro i będący na wyciągnięcie ręki most Dom Luis I. Jest to szczególnie popularne miejsce o zachodzie słońca, które są tutaj naprawdę magiczne. Nieopodal znajduje się również bardzo przyjemny park z pięknym widokiem – Jardim do Morro – idealny na wieczorny piknik ze znajomymi.
Escada dos Guindas
Jakie jeszcze Porto atrakcje skrywa? Całe mnóstwo uliczek i klimatycznych zaułków, których nie sposób spamiętać.
Dla wszystkich poszukiwaczy foto spotów, polecamy „wspinaczkę” schodami łączącymi Ribeirę (Av. Gustavo Eiffel) na dole z Batalhą (Rua de Arnaldo Gama) na szczycie Escada dos Guindas. Taki spacer gwarantuje możliwość uwiecznienia wyjątkowych kadrów ze stalowym mostem Ludwika I i tradycyjnymi, starymi domami Porto. Dodatkowo, poznacie to miasto z kolejnej, unikatowej perspektywy.
Reklama
Porto – gdzie zjeść? Polecane restauracje
Zacznijmy od tego, że Porto było wyjątkowo łaskawe dla naszych brzuchów. Na głód zdecydowanie nie mogliśmy się skarżyć. Zwłaszcza po zjedzeniu francesinhy – tradycyjnego dania regionu Porto.
Dwa tosty, pomiędzy którymi znajduje się kiełbasa i szynka, zapieczone z serem i obficie polane pikantnym sosem. Bardzo sycące. Danie posiada różne warianty. Może być dodatkowo np. ze stekiem w środku, kurczakiem czy jajkiem sadzonym.
To danie serwowane jest niemal wszędzie, a do najbardziej polecanych miejsc należą: Cafe Santiago, Santa Francesinha czy Francesinha Cafe. Dla nas jeden raz z tą potrawą wystarczył. Spróbować trzeba, natomiast moim zdaniem są lepsze rzeczy do zjedzenia w Porto.
Jakie restauracje w Porto polecamy odwiedzić?
– Churrasqueria Lameiras (Rua do Bonjardim 546) – budżetowa, lokalna opcja, ale jedzenie zaskakująco smaczne;
– Taberna Santo Antonio (Rua das Virtudes 32) – tutaj musieliśmy odstać trochę w kolejce, ale było warto! W Taberna Santo Antonio spróbujecie tradycyjnej, portugalskiej kuchni w przystępnych cenach. Menu zmienia się codziennie, a obsługa chętnie doradzi, co wybrać. W upalny dzień polecam zamówić do picia Portonic.
– Bulha – tę restauracje znajdziecie w dwóch lokalizacjach w Porto: Rua Sá da Bandeira 490 oraz Rua Santa Catarina 577. Jest tu bardziej nowocześnie, a jedzenie można określić jako tradycyjne z nowatorskim twistem. Oprócz dań mięsnych, są ryby i owoce morza. Nam szczególnie przypadła do gustu ośmiornica. Pychota!
Porto – gdzie spać?
Jeżeli chodzi o apartamenty i hotele w Porto, to wybór jest naprawdę spory. Najciekawsze obiekty ukryte są w klimatycznych kamienicach w centrum miasta. Sami trafiliśmy do jednego z takich miejsc i z czystym sercem możemy polecić. Almada 511 by LovelyStay to komfortowe studia i apartamenty w odrestaurowanej kamienicy przy Rua da Almada. Lokalizacja była dość spokojna, a jednocześnie blisko stacji metra i w odległości krótkiego spaceru od takich obiektów jak: Sao Bento, Igreja do Carmo, Mercado do Bolhao czy Capela das Almas. Sam apartament był przestronny i nowocześnie urządzony z dbałością o detale. Z chęcią wrócimy tam przy kolejnej wizycie w Porto.
Sprawdź ofertę noclegów w Porto w najlepszych cenach.
Czy w Porto atrakcje spełniły nasze oczekiwania? Zdecydowanie tak! Mam nadzieję, że skorzystacie z naszych poleceń i spędzicie równie wspaniały czas w tym portugalskim mieście.
Planujecie dłuższy pobyt na północy Portugalii? Koniecznie zajrzyjcie do bajkowego, średniowiecznego miasteczka Obidos.
Uwielbiam Porto! Przedstawiliście je idealnie! Aż chce się tam wrócić ;).
Piekne miejsce!!! Mam nadzieje, ze tez uda mi sie je odwiedzic:) P.s: Swietny blog, trafilam tu niedawno i zaczytalam sie we wczesniejszych postach:) Pozdrawiam!!!
Postaramy się w „Pomysłach na podróż” znaleźć jakąś dobrą ceną za Porto. Dzięki za miłe słowa i pozdrawiamy! 🙂
hej! czy możecie podać nazwę hotelu,w jakim się zatrzymaliście?
Mieszkaliśmy w hotelu Malaposta
dziękuję za info 🙂 pozdrawiam ciepło moich ulubionych blogerów!
Przyjmujemy jako komplement! 😉
Mega relacja!!!!
Super zdjęcia! 🙂