Cefalu, Sycylia – atrakcje, zwiedzanie, plaże

Widniejące na wielu pocztówkach Cefalu to jedno z najchętniej odwiedzanych sycylijskich miasteczek. Położone u stóp majestatycznej skały, w otoczeniu lazurowego morza, jawiło nam się jako niezwykle malownicze miejsce. Czy rzeczywiście wygląda jak z obrazka? Sprawdźcie, czy warto odwiedzić Cefalu i jakie atrakcje oferuje ta słynna perełka wybrzeża Sycylii.


Uliczki Cefalu
Włoska uliczka na Sycylii

Położenie Cefalu

Nieduża miejscowość zlokalizowana na północnym wybrzeżu Sycylii, około 70 km na wschód od Palermo, jest bardzo popularnym celem wśród turystów. Mimo to, zachowała sporo autentyczności, dzięki której klimat jest naprawdę wyjątkowy. Położenie Cefalu już z oddali robi duże wrażenie. Miasteczko powstało bowiem w przepięknym otoczeniu Morza Tyrreńskiego oraz gór, a jego bezpośrednim tłem jest potężna skała – „La Rocca”.

Jego mieniący się w słońcu brązowo-złoty kolor wspaniale kontrastuje z lazurem wody i zielonymi wzgórzami wyłaniającymi się w oddali. Cefalu swoim urokiem konkurować może z najpiękniejszymi „miasteczkami-perełkami” jak Piran czy Tropea w Kalabrii.

Kompaktowość Cefalu i labirynty wąskich, brukowanych uliczek sprawiają, że miasto najlepiej zwiedza się pieszo. Dotarcie do niego jest bardzo łatwe, zwłaszcza jeżeli dysponujemy wypożyczonym samochodem. W innym wypadku najlepiej skorzystać z transportu kolejowego. W centrum Cefalu jest stacja, do której bez problemu można dojechać np. z Palermo. 

Cefalu zachód słońca

Historia Cefalu

Malownicze widoki to jednak nie wszystko, co wpływa na dużą atrakcyjność tego miasteczka. Sycylijska perełka poszczycić się może również licznymi zabytkami oraz długą i ciekawą historią, o której warto chociaż kilka słów napisać.

Istnieją dowody na to, że miejsce to zamieszkiwane było już od czasów prehistorycznych. Według legend jako pierwsi pojawili się tutaj Giganci, a w 1238 r. p.n.e. przybył tu Herkules, aby na potężnej skale wybudować świątynię na cześć Jupitera. Powstanie miasta datuje się na V w. p.n.e. Jego strategiczne położenie sprawiło, że stało się ono ważnym ośrodkiem politycznym i na przestrzeni wieków przechodziło z rąk do rąk. Władali nim m.in.: Grecy, Rzymianie, Bizantyjczycy, Arabowie, Normanowie czy Hiszpanie. Kwestia ta nie pozostała oczywiście bez znaczenia dla obecnej architektury Cefalu, w której podziwiać można różne wpływy. Najwięcej „pamiątek” po sobie zostawili jednak Normanowie, którzy w 1064 r. odbili miasto Arabom i przebudowali tak, aby stało się symbolem chrześcijaństwa. Miasto zyskało wówczas swój największy zabytek – Katedrę.

Cefalu Sycylia

Atrakcje Cefalu

Może się wydawać, że tak niewielkie miasto nie ma zbyt wiele do zaoferowania zwiedzającym. W przypadku Cefalu można jednak liczyć na naprawdę pozytywne zaskoczenie. To sycylijskie miasto posiada bogaty wachlarz atrakcji i z pewnością przypadnie do gustu wielu osobom. Znajdą tu coś dla siebie zarówno turyści poszukujący wspaniałych zabytków i śladów historii, jak i miłośnicy dobrego jedzenia. Narzekać nie powinni również fani błogiego wypoczynku na plaży i kąpieli morskich, ale też osoby lubiące aktywnie spędzać czas w otoczeniu malowniczych krajobrazów. 

Uliczka w Cefalu
Sycylijskie wybrzeże

Zabytki

Najważniejszym i najbardziej okazałym zabytkiem jest wzniesiona przy Piazza del Duomo – Katedra w Cefalu. Imponujących rozmiarów budowla zaczęła powstawać w 1131 r. na polecenie hrabiego Sycylii Rogera II, który w ten sposób chciał wyrazić wdzięczność Zbawicielowi za uratowanie życia podczas sztormu na morzu. Duomo stanowi ciekawą mieszankę stylów arabskiego i normańskiego z elementami sztuki bizantyjskiej. Jej dwie wieże dumnie triumfują nad miastem, symbolizując dwie władze – papieską i królewską. Niezwykle interesujące są również przestronne wnętrza świątyni. Podziwiać w nich można m.in.: piękne arkady kolumn pochodzące z II wieku, wspaniałe mozaiki z dominującą postacią Jezusa Pantokratora, którego wygląd zdaje się oddawać wielokulturowość Sycylii, monolityczną chrzcielnicę z XII w. czy marmurową rzeźbę Madonny z dzieciątkiem – dzieło Antonella Gaginii z 1533 r. 

Katedra w Cefalu

Wśród pozostałych zabytków Cefalu, które warto zobaczyć wymienić można m.in. położony przy Via Amendola i Corso Ruggero średniowieczny ufortyfikowany pałac – Osterio Magno (zwiedzanie tylko z zewnątrz), kościół San Giorgio z XII wieku, XVI-wieczny Pałac Biskupi (Palazzo Vescovile) czy starożytne łaźnie rzymskie. Na szczególną uwagę zasługuje również bastion Capo Marchiafava. To jedna z pozostałości po obronnej części miasta, która oprócz możliwości podziwiania normańskiej budowli fortyfikacyjnej, oferuje piękną, morską panoramę. Podczas zwiedzania nie przeoczcie także średniowiecznej pralni publicznej – Lavatoio Medievale – ukrytej za fasadą budynku przy via Vittorio Emanuele.

Zwiedzanie Cefalu
Zwiedzanie Cefalu
Cefalu atrakcje
Wybrzeże w Cefalu

Widoki ze skały-fortecy La Rocca

Górująca nad miastem charakterystyczna skała – La Rocca to niekwestionowana wizytówka Cefalu. Zdecydowanie warto wspiąć się na wzniesienie o wysokości 270 m n.p.m., gdyż roztacza się z niego urzekający widok na czerwone dachy miasteczka, lśniące w słońcu kamienne wieże katedry, niezwykle malowniczy fragment wybrzeża Sycylii i sięgający po horyzont lazur wody. Oprócz przepięknej panoramy, znajdziemy tu również pozostałości po zamku bizantyjskim zbudowanym w XII wieku – Castello della Rocca oraz odrestaurowane mury obronne. Wyjątkową atrakcją w tym miejscu są ponadto ruiny prehistorycznego sanktuarium, zwanego Świątynią Diany.
Wejście na La Rocca jest płatne (3 euro). Na spacer należy przeznaczyć co najmniej 2-3 godziny.

Cefalu atrakcje
Cefalu

Plaże

Gdyby powyższe atrakcje Cefalu komuś nie wystarczały, to miasteczko posiada jeszcze jednego asa w rękawie, a są nim najpiękniejsze plaże na północnym wybrzeżu Sycylii. Ten argument wielu wczasowiczów ostatecznie przekonuje, aby tu się wybrać. Najbliżej centrum miasta (w odległości może 500 metrów) znajduje się malutka plaża – Spiaggia del Porto Vecchio. Otoczony falochronem, z którego roztacza się pocztówkowy widok, niewielki odcinek miękkiego piasku zlokalizowany jest dosłownie u stóp zabytkowej zabudowy. Plaża jest bezpłatna i w sezonie potrafi tu być naprawdę tłoczno. 

Panorama Cefalu na Sycylii

Nie martwcie się jednak, bo nieopodal znajduje się kolejna. Znacznie dłuższa, prawie 1,5-kilometrowa plaża położona jest wzdłuż drogi wyjazdowej z centrum miasta. Spiaggia Lungomare (zwana również Lido di Cefalu lub Cefalu Beach) oferuje zarówno odcinki bezpłatne, jak i część wyposażoną w parasole, leżaczki, restauracje i bary. Piasek jest tu drobny, woda przejrzyście błękitna, a zejście do morza łagodne. Nic dziwnego, że miejsce to jest chętnie wybierane także przez rodziny z dziećmi. Dodatkowym atutem są rozciągające się z plaży widoki na zachwycającą panoramę miasta.

Panorama Cefalu
Zachód słońca na Sycylii

Gdzie zjeść w Cefalu

Knajpek, barów i restauracji w Cefalu jest dostatek. W samym centrum znajdziecie sporo typowo turystycznych miejscówek, w których można zostawić trochę więcej euro niż stołując się tam, gdzie lokalsi. Ale tak to zwykle bywa. 😉

Jeżeli tak jak my kochacie makaron, to możemy Wam polecić miejsce o nazwie Pasta e Pasti. Oferuje ono chyba wszystkie możliwe rodzaje makaronu. Bardzo smacznie i w przystępnych cenach. Dodatkowo otwarte w godzinach 9-16, czyli dla nas w sam raz. Uwaga: do lokalu często ustawia się kolejka. Adres: via Roma 17.

gdzie zjeść w Cefalu

Będąc na Sycylii nie można odmówić sobie lokalnych słodkości. Kuszą niemal na każdym kroku. W Cefalu bardzo przyjemnym miejscem do posiedzenia na kawę i małe co nieco jest Piazza del Duomo. Na placu z widokiem na słynną katedrę i w otoczeniu palm, rozstawione są stoliczki. Można przy nich delektować się np. pyszną granitą, brioche con gelato, kultowymi cannoli, tudzież innymi wypiekami (i nie tylko). Wybór jest naprawdę duży. 


Gdzie spać w Cefalu. Polecany nocleg

Miasteczko, choć niewielkie, dysponuje bogatą bazą noclegową. Znajdziecie tu zarówno luksusowe hotele, jak i duży wybór B&B, często prowadzonych przez prywatnych gospodarzy. My trafiliśmy właśnie do takiego kameralnego miejsca o nazwie B&B Bohemien (sprawdź ten i inne obiekty noclegowe w Cefalu w najlepszych cenach). Pensjonat znajduje się na 1. piętrze klimatycznego budynku z lat 20. Oferuje zaledwie 4, bardzo czyste i ładnie urządzone pokoje z łazienkami. Dużym atutem jest jego lokalizacja – blisko centrum miasta, obok sklepy, restauracje. Możliwość wykupienia śniadania dostosowanego do preferencji gości. Cena może się wahać w zależności od terminu i konkretnego pokoju. My za nocleg dla 2 osób na początku października zapłaciliśmy 60 euro.

Zwiedzanie Cefalu
Włoska uliczka na Sycylii
Uliczki Cefalu
Sycylia
Cefalu

2 komentarze

  1. Sycylia to moja ulubiona włoska wyspa. Jest tam tyle pięknych miejsc, że nie sposób ich zwiedzić w czasie jednej podróży. Dlatego regularnie tam wracam! Magiczne miejsce…

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *