Niegdyś podzielone słynnym murem, dziś jest tętniącą życiem metropolią, w której nie sposób się nudzić. Berlin to miasto zaskakujące, pełne kontrastów, znane z otwartości i liberalizmu. To miejsce, w którym światowej klasy zabytki, muzea i ślady niełatwej przeszłości przeplatają się z odważnymi, nowoczesnymi projektami i sztuką alternatywną. Wszystko to sprawia, że atrakcje Berlina są niezwykle różnorodne, a przesiąknięta artystycznym duchem stolica Niemiec jest jedną z najciekawszych w Europie. Co więcej, znajduje się ona zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od polskiej granicy. Berlin to zatem doskonały pomysł na weekendowy city break, o czym przekonaliśmy się niedawno. Sprawdź, co warto zobaczyć w Berlinie i jak niecodzienne atrakcje skrywa.
Stolica Niemiec leży we wschodniej części kraju, nad rzekami Sprewą i Hawelą oraz ich dopływami. Jej powierzchnia wynosi ponad 890 km², czyli prawie dwa razy więcej niż powierzchnia Warszawy. Miasto podzielone jest na 12 odrębnych dzielnic, które oferują często zupełnie inny typ atrakcji i klimat. Weekend to zdecydowanie za mało, żeby poznać je wszystkie. Planując krótki, 2-3-dniowy pobyt, najlepiej skupić się na jednej lub dwóch z nich. Największa liczba zabytków zlokalizowana jest w dzielnicy Mitte (sprawdź najtańsze hotele i apartamenty w dzielnicy Mitte oraz w całym Berlinie). Nic dziwnego więc, że właśnie tutaj spotkamy najwięcej turystów. Jest to oczywisty wybór, zwłaszcza dla osób. które (tak jak my) po raz pierwszy odwiedzają stolicę Niemiec.
Atrakcje Berlina w dzielnicy Mitte
W Mitte znajdują się nie tylko najważniejsze atrakcje Berlina, ale też bardziej osobliwe zakątki, które warto odkryć. Ta część miasta była świadkiem niezwykłych wydarzeń, o których w wielu miejscach można sobie przypomnieć. Przez Mitte przechodziła granica między Berlinem Wschodnim a Zachodnim, a pamiątką po tych czasach jest najbardziej znane przejście graniczne – Checkpoint Charlie. Od 1989 r. (od upadku muru), Mitte przeszło ogromną przemianę. Teraz znajdziemy tu eleganckie arterie jak Unter den Linden czy Friedrichstraße, galerie sztuki i najlepsze berlińskie muzea. Wykwintne restauracje i niepozorne lokale gastronomiczne zapraszają do skosztowania kuchni niemal z całego świata. W Mitte bije również polityczne serce kraju. Tutaj bowiem mieści się Reichstag oraz liczne biura deputowanych. Nie brakuje także parków i terenów zielonych, w których można złapać oddech od zgiełku miasta.
Co zobaczyć w dzielnicy Mitte? Oto atrakcje Berlina, których nie powinniście przegapić!
Katedra Berlińska (Berliner Dom)
Zbudowana w latach 1894-1905 Katedra w Berlinie to jedna z architektonicznych pereł w stolicy Niemiec. Malowniczo położona – tuż nad brzegiem rzeki Sprewy, monumentalna budowla symbolizować miała potęgę panującej dynastii Hohenzollernów. Berliner Dom swym wyglądem wyraźnie nawiązuje do Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Już z oddali widoczna jest jej 85-metrowa kopuła, a im bliżej podejdziemy, tym więcej szczegółów tej bogato zdobionej budowli nam się ukaże. Wnętrza Katedry Berlińskiej ze względu na mnogość zdobień, sztukaterii i złoceń również robią ogromne wrażenie. W podziemiach świątyni zaś znajduje się krypta Hohenzollernów, w której pochowano ok. 90 członków niemieckiej dynastii.
Wyspa Muzeów (Museumsinsel)
Tuż obok Katedry Berlińskiej wznosi się jeden z najważniejszych ośrodków muzealnych na świecie. Museuminsel, czyli Wyspa Muzeów, to kompleks budynków w samym sercu niemieckiej stolicy, od 1999 roku widniejący na liście UNESCO. W jego skład wchodzą: Bodemuseum (Muzeum im. Bodego, z największą kolekcją sztuki bizantyjskiej w Niemczech), Alte Nationalgalerie (Stara Galeria Narodowa, poświęcona malarstwu i rzeźbie XIX w.), Altes Museum (Stare Muzeum, z imponującą kolekcją sztuki antycznej), Pergamonmuseum (Muzeum Pergamońskie, z największą na świecie kolekcją architektury i rzeźby starożytnej) oraz Neues Museum (Nowe Muzeum, będące siedzibą Muzeum Prehistorycznego i Muzeum Egipskiego).
Na zwiedzanie bogatych zbiorów Wyspy Muzeum można poświęcić kilka godzin. Z pewnością jednak znajdą się też, tacy którym nawet kilka dni będzie mało.
Brama Brandenburska (Brandenburger Tor)
Symbol zjednoczenia Niemiec i jeden z najbardziej charakterystycznych punktów na mapie Berlina. Wzniesiona w latach 1788-1791 Brama Brandenburska została zaprojektowana na wzór ateńskich Propylejów. Najważniejszym elementem, wspartej na 6 kolumnach budowli, jest umieszczona na szczycie kwadryga, którą uskrzydlona bogini Nike kieruje do miasta. Rzeźba na początku XIX w. znalazła się w rękach Francuzów, a Napoleon zamierzał umieścić ją na stałe w Paryżu. Po interwencji ówczesnego marszałka, kwadryga wróciła do Berlina. Dla upamiętnienia tych wydarzeń, plac przed Bramą Brandenburską nazwano Praiser Platz (Plac Paryski). Przy Bramie Brandenburskiej swój początek ma jedna z najpiękniejszych ulic w mieście – Unter den Linden (Aleja pod Lipami).
Aleksanderplatz
Jeden z najważniejszych węzłów komunikacyjnych, a zarazem centrum wschodniej części Berlina. Aleksanderplatz, czyli Plac Aleksandra, nazwę swą zawdzięcza cesarzowi Rosji, Aleksandrowi I, który na początku XIX w. gościł w Berlinie. Jest rozległym placem w niemieckiej stolicy, na którym życie tętni niemal całą dobę. Wokół niego znajduje się wiele kawiarni, restauracji, a także znane domy towarowe. “Alex” jak bywa nazywany przez mieszkańców, jest popularnym miejscem spotkań, ulicznych występów i różnego typu inicjatyw. Charakterystycznym punktem na Aleksanderplatz jest m.in. Zegar Urania pokazujący 24 strefy czasowe, nad którym góruje ażurowy model Układu Słonecznego. W pobliżu placu znajduje się również kolejna ikona Berlina, czyli…
Berlińska wieża telewizyjna (Berliner Fernsehturm)
Najwyższa budowla nie tylko w Berlinie, ale w całych Niemczech. Ukończona w 1969 roku wieża telewizyjna, miała przekonać zachodnie państwa demokratyczne o wielkości Berlina Wschodniego. W momencie powstania była czwartym najwyższym obiektem wolnostojącym na świecie. Berliner Fernsehturm ma wysokość 368 m wysokości i zapewniam, że będąc w Berlinie nie sposób jej nie zauważyć. Obiekt będący jednym z najbardziej charakterystycznych elementów w panoramie miasta, cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Wszystko za sprawą tarasu widokowego znajdującego się na wysokości 203 m, z którego podziwiać można cały obszar stolicy Niemiec oraz jej okolicę.
Pomnik Pomordowanych Żydów Europy
Niezwykle wymowny w swej prostocie pomnik zlokalizowany nieopodal Bramy Brandenburskiej. Jest on dziełem architekta Petera Eisenmana i upamiętnia zagładę Żydów podczas II wojny światowej. Otwarty dla publiczności w 2005 roku, Holocaust-Mahnmal składa się z 2711 kamiennych bloków (po jednym na każdą stronę Talmudu), które zajmują powierzchnię 19 km². Ustawione w równoległych szeregach bryły mają różną wysokość (najwyższe prawie 5 m) i razem tworzą ogromny labirynt. W skład pomnika wchodzi również podziemne muzeum (Centrum Informacji).
Reichstag
Wzniesiona w 1894 roku siedziba niemieckiego parlamentu ma za sobą bardzo burzliwą historię. Budowla została dwukrotnie poważnie zniszczona, po raz pierwszy podczas pożaru w 1933 roku, a po raz drugi przez Sowietów nacierających na Berlin u schyłku II wojny światowej. Zainteresowani tym okresem w historii wiedzą, że jedno z najbardziej ikonicznych zdjęć pochodzi właśnie z Reichstagu, gdzie sowiecki żołnierz umieszcza na jego dachu wielką flagę z sierpem i młotem. Po wojnie budowla przez dziesięciolecia stała zapomniana, aż w końcu zdecydowano się ją odbudować. Nowy Reichstag zyskał wtedy m.in. szklaną kopułę, z której podziwiać można panoramę Berlina. Celem dostania się tam należy dokonać bezpłatnej rezerwacji na minimum 45 dni przed planowanymi odwiedzinami.
Tiergarten i Kolumna Zwycięstwa
Atrakcje Berlina to nie tylko zabytki czy muzea, ale też wspaniałe parki. Tym najbardziej znanym jest oczywiście Tiergarten, nazywany często “zielonymi płucami Berlina” lub “berlińskim Central Parkiem”. Niegdyś na terenie parku organizowano polowania, stąd też jego nazwa – Tiergarten, czyli “park zwierząt”. Dziś jest miejscem odpoczynku i ucieczką od zgiełku miasta zarówno dla Berlińczyków, jak i tysięcy turystów.
Tiergarten zajmuje obszar ponad 200 ha i jest największym parkiem miejskim w Berlinie. Na jego terenie znajduje się wiele ciekawych pod względem historycznym i architektonicznym obiektów, jak: pomnik Żołnierzy Radzieckich, Dom Kultur Świata, Kancelaria Prezydenta Niemiec czy XVIII-wieczny pałac Bellevue. W centralnej części Tiergarten zlokalizowana jest zaś najsłynniejsza konstrukcja, czyli Kolumna Zwycięstwa (Siegessäule), którą wieńczy pozłacany posąg bogini zwycięstwa – Gold Else. Na ok. 50 m wysokości znajduje się platforma widokowa, z której roztacza się piękna panorama miasta. W obrębie parku funkcjonuje również słynny ogród zoologiczny.
Plac Żandarmerii (Gendarmenmarkt)
Uchodzący za najpiękniejszy plac w mieście, Gendarmenmarkt to jedno z najbardziej znanych i najchętniej fotografowanych miejsc w Berlinie. Początki Placu Żandarmerii datowane są na XVII wiek, gdy pełnił on funkcję targowiska dla hugenotów. O ich obecności przypomina wzniesiona w 1705 roku Katedra Francuska, w której obecnie mieści się Muzeum Hugenotów. Naprzeciwko budowli znajduje się Nowy Kościół, potocznie nazywany Deutscher Dom (Katedrą Niemiecką). Za architektoniczną perłę Gendarmenmart i arcydzieło niemieckiej architektury klasycystycznej uważany jest zaś usytuowany pomiędzy dwoma świątyniami – Dom Koncertowy (Konzerthaus). Przed imponującą budowlą, w której salach odbywa się ok. 100 koncertów rocznie, stoi pomnik Friedricha Schillera.
Hackesche Höfe
Na jakie atrakcje Berlina warto jeszcze zwrócić uwagę? Może nieco mniej oczywistą, ale niezwykle zachwycającą jest projekt autorstwa Augusta Endella o nazwie Hackesche Höfe. Jest to kompleks ośmiu odrestaurowanych i połączonych ze sobą wewnętrznych dziedzińców, z których każdy wygląda zupełnie inaczej. Przestrzeń mieszkalno-handlowa powstała w 1906 roku, a jej secesyjny duch jest nadal zachowany w ozdobnych ornamentach i niesamowitym klimacie. W podwórzach działają obecnie restauracje, butiki, galerie sztuki i warsztaty rzemieślnicze, a także teatr Chamäleon. Główne wejście do Hackesche Höfe znajduje się pod adresem Rosenthaler Straße 40. Zapiszcie sobie koniecznie!
Dead Chicken Alley
Zaraz obok Hackesche Höfe (przy Rosenthaler Straße 39) czeka na Was kolejna niespodzianka, jaką kryje dzielnica Mitte. Nazywana galerią street artu pod gołym niebem, Dead Chicken Alley to prawdziwa gratka dla fanów sztuki alternatywnej. Cechą charakterystyczną tego miejsca jest oczywiście wszechobecne graffiti, chorągiewki, kolorowe światełka i budynki porośnięte bluszczem. Alejka została stworzona w czasach reżimu nazistowskiego i miała służyć autoekspresji, gdy wolność słowa była mocno ograniczona. Dead Chicken Alley nadal żyje swym życiem i co rusz pojawiają się na niej nowe dzieła. Na dziedzińcu działają dwa bary, w których można odpocząć w tych niecodziennych okolicznościach.
Rosenhöfe
Będąc przy ulicy Rosenthaler Straße warto zajrzeć na jeszcze jeden przepiękny dziedziniec. Tym razem przenosimy się miejsca, które swoim klimatem przypomina małe, urokliwe miasteczko. Do Rosenhöfe zajrzeliśmy przypadkiem, ale totalnie zauroczyły nas oplecione bujną roślinnością stare budynki, zwisające kolorowe lampeczki i małe knajpki. W kamienicy zaraz przy wejściu znaleźliśmy wspaniałe, kręte schody. Moja rada: zaglądajcie w berlińskie podwórka, na pewno nie jedno jeszcze Was pozytywnie zaskoczy!
Oranienburger Straße
Ulica, której nie możecie przeoczyć w Berlinie. Przy Oranienburger Straße, która dawniej stanowiła centrum życia diaspory żydowskiej, znajduje się kilka wspaniałych zabytków. Do najważniejszych z nich zaliczyć można zachwycającą monumentalną, złotą kopułą Nową Synagogę oraz wzniesiony w 1881 roku Gmach Starej Poczty (Ehemalige Postfuhramt). Okolica ta znana jest również wszystkim amatorom dobrych restauracji, a także życia nocnego.
Dzielnica św. Mikołaja (Nikolaiviertel)
Najstarszy obszar osadniczy w Berlinie. Doszczętnie zniszczony podczas II wojny światowej, a dosyć niedawno (w latach 80-tych), z okazji 750-lecia miasta, dokładnie zrekonstruowany. Nikolaiviertel pozwala się przenieść do czasów średniowiecza i wyobrazić sobie, jak niemiecka stolica wyglądała na samym początku. Brukowane uliczki, malownicze kamienice i klimatyczne knajpki. Tu można przez chwilę odnieść wrażenie, że jesteśmy w jakimś małym, uroczym miasteczku, a nie w sercu berlińskiego Mitte.
W centrum tej niewielkiej dzielnicy wznosi się najstarszy, wzniesiony na początku XIII wieku, zabytek Berlina. Zbudowany w stylu gotyckim, Nikolaikirche obecnie mieści muzeum oraz pełni funkcję sali koncertowej. Będąc w dzielnicy św. Mikołaja warto również zwrócić uwagę na dwa inne zabytki. Pierwszy to Ephraim Palais – XVIII-wieczna, rokokowa kamienica, uznawana za najpiękniejszy “narożnik” Berlina. Drugi zaś to Knoblauchhaus – pochodzący z 1760 roku, najstarszy dom mieszczański w Berlinie, który szczęśliwie przetrwał wojnę.
Clärchens Ballhaus
Opisując atrakcje Berlina, nie mogę pominąć kultowego domu balowego z ponad 100-letnią, niezwykle ciekawą historią. Znajdujący się przy Auguststraße 24, Clärchens Ballhaus istnieje od 1913 r. i po dziś dzień wszystkich miłośników tańca zaprasza na imprezy jazzowe, Boogie-Woogie, klasykę i inne. Oprócz sali balowej, znajdziemy tutaj restaurację, a na dziedzińcu klimatyczny ogródek piwny. Urok tego miejsca docenił m.in. Quentin Tarantino, który wynajął przybytek do swoich dwóch hollywoodzkich filmów.
Taras widokowy w hotelu Park Inn
Na koniec dnia polecamy wybrać się na jeden z przyjemniejszych punktów widokowych, gdzie na leżaczkach i z drinkiem w ręku, możemy podziwiać panoramę Berlina w świetle zachodzącego słońca. Mieszczący się przy Aleksanderplatz, Park Inn by Radisson jest najwyższym hotelem w niemieckiej stolicy. Oferuje on taras z bezpośrednim widokiem na wieżę telewizyjną i liczne atrakcje Berlina. Platforma widokowa znajduje się na 40. piętrze, na wysokości ok. 120 m, zabezpieczona barierką oraz siatką. W lato (kwiecień – wrzesień) taras otwarty jest w godzinach 12-22. Wstęp kosztuje 4 euro.
Atrakcje Berlina – gdzie zjeść w dzielnicy Mitte?
Wśród atrakcji Berlina bez wahania można by wymienić… odwiedzanie knajp. Tutejsza scena kulinarna jest po prostu rewelacyjna i jeżeli Berlin kojarzył Wam się tylko z currywurst i doner kebabem (których notabene też śmiało można spróbować), to byliście w błędzie. W stolicy Niemiec znajdziecie restauracje serwujące dania z różnych zakątków świata. Nawet jeżeli macie ograniczony budżet, to nie znaczy, że po Berlinie będziecie chodzili głodni. Nie ma bowiem problemu ze znalezieniem lokali na każdą kieszeń. Wyszukane restauracje na specjalne okazje, przyjemne knajpki do posiedzenia ze znajomymi czy uliczne budki i targowiska – dla każdego coś dobrego. Trochę żałuję, że pochłonięci zwiedzaniem, nie mieliśmy czasu by odwiedzić zbyt wielu knajp, ale jestem przekonana, że nadrobimy to następnym razem. Tymczasem podaję kilka adresów, które sprawiły, że mamy ochotę na “foodie trip” po Berlinie.
- Mounsier Voung, Alte Schönhauser Str. 46 – najlepsze wietnamskie, jakie jedliśmy poza Wietnamem. Polecamy klasykę, czyli oczywiście zupę Pho, ale też np. Cari Khoai Lang – coś pysznego. Lokal bywa zatłoczony (nic dziwnego), trzeba się liczyć z tym, że może być kolejka.
- Shiso Burger, Auguststraße 29c – bardzo smaczne burgery z azjatyckim twistem (takich jeszcze nie jedliśmy), Chili Lemon Burger – to nasz wybór, ale podejrzewam, że pozostałe są równie dobre.
- Five Elephant, Alte Schönhauser Str. 14 – przerwa na kawę i ciastko (najlepiej sernik)? Koniecznie tutaj!
- SOFI The Bakery, Sophienstraße 21 – to miejsce zadowoli wszystkich fanów glutenu, a przy okazji pozwoli nacieszyć oczy piękną architekturą. Piekarnia jest bowiem ukryta na wyjątkowym dziedzińcu, wśród porośniętych bluszczem kamienic. Zachwyca zarówno smakiem, jak i designem.
Atrakcje Berlina w dzielnicy Reinickendorf
Większość osób przyjeżdżających do Berlina na weekend wraca do domu z przeświadczeniem, że stolica Niemiec wygląda jak Mitte. Tak, Berlin to Mitte, ale też 11 innych okręgów administracyjnych, które potrafią różnić się od siebie diametralnie. Przykładem może być tu odwiedzony przez nas Reinickendorf, który praktycznie niczym nie przypomina opisanej powyżej dzielnicy Mitte. 30-minutowa podróż metrem wystarczy, aby znaleźć się w zupełnie innej bajce, będąc cały czas w Berlinie. Czym charakteryzuje się dzielnica Reinckendorf? Przede wszystkim wszechobecną zielenią, jeziorami, zabytkową, willową zabudową i sielankowością. Nasza pierwsza myśl tutaj, to: “jak fajnie, że w Berlinie mają też… Mazury”. Nie trzeba wyjeżdżać z miasta, żeby spędzić przyjemnie czas nad jeziorem.
Jakie atrakcje znajdziecie w dzielnicy Reinickendorf? Do najważniejszych z pewnością można zaliczyć:
Jezioro Tegel (Tegeler See)
Dla wielu turystów nazwa “Tegel” mówi tylko jedno – lotnisko. Nie wiedzą, że kryje się pod nią również drugie co do wielkości jezioro w Berlinie i jednocześnie jedno z najpiękniejszych. Wraz z siedmioma położonymi na nim wysepkami tworzy bardzo malowniczy obrazek. Tegeler See jest popularnym miejscem wypadowym w północnej części miasta. W słoneczny dzień pełno na nim żaglówek, łódek i statków wycieczkowych. Wokół jeziora Tegel znajdziecie również przyjemne restauracje i kawiarnie, wypożyczalnie kajaków i rowerków wodnych, a także płatne kąpielisko.
Greenwichpromenade
Na przyjemny spacer wzdłuż brzegu jeziora Tegel polecamy Greenwichpromenade. Po drodze znajdują się liczne ławeczki, na których można przysiąść i po prostu delektować się tym pięknym pejzażem. Spacerując zaś z pewnością spotkacie dzikie kaczki i łabędzie, które nic sobie nie robią z obecności ludzi. Wzdłuż promenady ciągnie się aleja malowniczych drzew (platanów). W pobliżu jest też plac zabaw dla dzieci oraz przystań. Można stąd np. wyruszyć na zorganizowany rejs po jeziorze. Rzucającym się w oczy elementem przy promenadzie jest brytyjska, czerwona budka telefoniczna – prezent od partnerskiej dzielnicy w Londynie – Greenwich.
Tegeler Hafenbrücke
Zwiedzając okolice jeziora Tegel, z pewnością Waszym oczom nie umknie charakterystyczna, czerwona konstrukcja. Jest to zbudowany w 1908 roku most o nazwie Tegeler Hafenbrücke, lokalnie znany jako “Sechserbrücke”. Ksywka odnosi się do opłaty, jaką niegdyś należało uiścić, aby przez niego przejść (6 feningów). Gdy w 1920 r. dzielnica Tegel została włączona do aglomeracji Berlina, opłata została zniesiona, nazwa natomiast pozostała. Most dla pieszych ma długość 91 metrów i rozciąga się między portem Tegel a malowniczym potokiem – Tegeler Fließ. Tegeler Hafenbrücke to także dobry punkt widokowy na jezioro Tegel, wyspę Hasselwerder czy półwysep Reiherwerder.
Tegeler Forst
Doskonałym miejscem na spacery i wycieczki rowerowe jest położony nieopodal las. Zajmujący powierzchnię 2169 ha, zlokalizowany nad jeziorem Tegel, rezerwat przyrody Tegeler Forst jest jednym z pięciu najważniejszych obszarów leśnych w Berlinie. Lasy mieszane, wydmy, malownicze polany, niewielka plaża, park jeleni – to wszystko sprawia, że Tegeler Frost z pewnością nie można nazwać zwykłym lasem. Ale to nie koniec! Tegeler Forst jest domem dla wspaniałego pomnika przyrody jakim jest Dicke Marie – najstarsze drzewo w Berlinie, starsze niż samo miasto.
Art Park Tegel
Walory przyrodnicze z pewnością są mocną stroną dzielnicy Reinickendorf, ale to nie jedyny powód, aby tu się wybrać. Niecodzienną atrakcją jest również, widoczny już z oddali – Art Park Tegel. To niesamowity projekt, w który zaangażowała się grupa międzynarodowych artystów, zmieniając dość ponure, monotonne osiedle bloków w galerię sztuki pod gołym niebem. Dzieła są naprawdę imponujących rozmiarów – ich wysokość to nawet 42 metry! Zdobią one ściany wieżowców położonych w bezpośrednim sąsiedztwie Tegeler See. Każdy z murali jest wyjątkowy i przy każdym z nich znajdziemy tabliczkę opowiadającą historię danego dzieła.
Aplikacja “Going Local Berlin” – atrakcje Berlina poza utartym szlakiem
Marzy Wam się poznanie stolicy Niemiec bardziej od strony mieszkańca niż zwykłego turysty? Polecamy ściągnąć darmową aplikację Going Local Berlin, dostępną na iOS i Android, która jest prawdziwą skarbnicą wiedzy o Berlinie. Zawiera ona ponad 700 niesztampowych atrakcji, praktycznych wskazówek i kulinarnych rekomendacji, dzięki którym Wasz pobyt w Berlinie będzie dużo bardziej interesujący. Apka “Going Local Berlin” działa w trybie offline, mieści w sobie atrakcje Berlina ze wszystkich 12 dzielnic, podzielone na różne kategorie, jak: sport i rekreacja, kultura i sztuka, parki i jeziora itd. Posiada również nawigację, dzięki czemu bez trudu dotrzesz w wybrane miejsce. Dodatkowo, pozwala na zapisywanie ulubionych punktów i stworzenie własnej mapy zwiedzania Berlina. Dzięki niej odkryliśmy kilka berlińskich perełek zawartych w tym wpisie.
Jak poruszać się po Berlinie?
Rozbudowana sieć linii metra U-Bahn oraz szybkiej kolei miejskiej S-Bahn sprawia, że poruszanie się po stolicy Niemiec jest szybkie, a opisane powyżej atrakcje Berlina bardzo łatwo dostępne. W razie potrzeby można również skorzystać z połączeń autobusowych, tramwajowych, a także publicznego transportu wodnego. Popularnym środkiem transportu jest również rower.
Przy intensywnym zwiedzaniu Berlina zdecydowanie opłaca się zakup Berlin Welcome Card, która pozwala na darmowe korzystanie z transportu publicznego, a dodatkowo oferuje mnóstwo zniżek do różnego typu atrakcji.
Berlin Welcome Card można kupić przez Internet lub w jednym z kilku punktów informacji turystycznej, m.in. na lotnisku, na dworcu głównym czy przy Bramie Brandenburskiej. Karta 48-godzinna (w strefie AB) to koszt 23 euro, 72-godzinna – 33 euro. Dostępne są również opcje idealne na dłuższe pobyty.
Berlin – jak się dostać?
Z Polski do Berlina dostaniemy się zarówno: samolotem, samochodem, pociągiem, jak i autobusem. Każda z tych form transportu ma swoje plusy i minusy, o których nie będę się teraz rozpisywać. Opowiem natomiast, dlaczego z tych wszystkich opcji zdecydowaliśmy się na pociąg i czy to był dobry pomysł.
Pierwotnie zakładaliśmy podróż do Berlina samochodem, jednak po przeanalizowaniu wszystkiego doszliśmy do wniosku, że w tym starciu wygrywa jednak kolej. Koszt dojazdu w jednym i drugim przypadku był podobny (za bilet na pociąg do Berlina z Warszawy w jedną stronę zapłaciliśmy 120 zł/os.). Czas podróży również bez większych różnic – blisko 6 h w jednym i drugim przypadku. To, co przechyliło szalę na rzecz pociągu, to wygoda. Podczas jazdy pociągiem mogliśmy się po prostu zrelaksować, zjeść obiad, poczytać i… nagle wysiedliśmy w samym centrum Berlina. Nie musieliśmy się martwić o parking, tylko od razu ruszyliśmy zwiedzać. Całkiem komfortowe, prawda?
Atrakcje Berlina – mapa
Wszystkie opisane przez nas atrakcje Berlina zaznaczyliśmy na mapie. Mam nadzieję, że będzie ona dla Was pomocna przy planowaniu własnej wizyty w stolicy Niemiec. O tym, że warto taką odbyć, myślę, że już nikogo nie trzeba przekonywać.
Szukacie noclegu w Berlinie? Sprawdźcie hotele i apartamenty w stolicy Niemiec w najlepszych cenach.
Wpis powstał w ramach współpracy z Niemiecką Centralą Turystyki.
Zainspirowana Waszym wpisem właśnie kupiłam bilety do Berlina! Chwilo trwaj 🙂
Niespodziewałam się, że Berlin jest takim ciekawym miastem…
Warto zajrzeć do przepięknego nowo otwartego (7/2021) Humboldtforum zapraszającego na bardzo ciekawe wystawy (wirtualne i w realu). Zajrzeć do Berliner Philharmonie, odwiedzić Jüdisches Muzeum, East Side Gallery, posiedzieć w Mauerpark i w pogodny weekend posilić się oryginalnym street foodem w Thaipark – https://thaipark.de/
Fajny i pomocny artykuł
Dzień dobry. W Berlinie jest jeszcze bardzo wiele atrakcyjnych miejsc do zwiedzania. Jednym z nich może być Sowjetisches Ehrenmal Treptow z potężnym pomnikiem osadzonym w zieleni potężnego parku będącego składową dalszej jego części nad rzeką Sprewą, gdzie Niemcy chętnie spędzają wolny czas na świeżym powietrzu. U nadbrzeży Sprewy w okolicach dworca “S” Treptower Park (Alt Treptow) mieści się port z zacumowanymi przepięknymi okrętami wycieczkowymi. Idąc chodnikiem wzdłuż rzeki można coś zjeść i wypić , a to za sprawą punktów małej gastronomi będącymi dopełnieniem tego miejsca. Azymutem i wyznacznikiem tego miejsca jest bez wątpienia wieżowiec “ALIANZ” , którego nie sposób pominąć bowiem jest on widoczny z każdego innego punktu w Berlinie. Wracając do parku … idziemy dalej wzdłuż brzegu po ok. 500 m dochodzimy do fajnej restauracji osadzonej w starej architekturze “ZENER HOF” – restauracja posiada duże zaplecze od strony Sprewy i z widokiem na nią , gdzie za dobrych czasów przy piwie były śpiewane szlagiery niemieckie z tańcami włącznie . Jak już tam dojdziemy – to nieopodal zacumowana jest stara łajba “KLIPER” z fajną knajpką i dobrym jedzeniem . Tuż obok , a właściwie po drugiej stronie … mówiąc zaś ściślej po środku rzeki jest osadzona wyspa “INSEL BERLIN” zwana też potocznie wyspą młodych , gdzie w weekendy odbywają się koncerty itd .
Poczułam się bardzo zachęcona na wyjazd i eksplorację Berlina. Dziękuję.
Polecamy i życzymy miłej podróży do Berlina!
Wybieramy się niedługo do Berlina na weekend, ten wpis będzie bardzo pomocny 🙂 Mam tylko pytanie: jeśli chcemy skupić się na dzielnicy Mitte i mieć wszędzie w miarę blisko, to na której stacji kolejowej najlepiej wysiąść? Czy możesz polecić też jakiś nocleg lub hotel w tej części miasta i blisko dworca?