Bawarii udało nam się jedynie trochę liznąć, ale niespodziewanie region ten zachwycił nas na tyle, że z chęcią odwiedzimy go ponownie. Największy pod względem powierzchni kraj związkowy Niemiec to bowiem nie tylko słynny Zamek Neuschwanstein. Atrakcje Bawarii są bardzo zróżnicowane. Znajdziemy tu zarówno bajkowe budowle oraz romantyczne miasteczka, jak i cudowną przyrodę, malownicze, alpejskie jeziora, imponujące góry z najwyższym szczytem Niemiec na czele. Zdecydowanie jest co podziwiać. Poniżej przeczytać możecie o kilku miejscach, które totalnie nas urzekły.
Atrakcje Bawarii: jezioro Eibsee
Uznawane za jedno z najpiękniejszych jezior Bawarii, Eibsee zlokalizowane jest w pobliżu granicy z Austrią, około 9 km od słynnego ośrodka narciarskiego Garmisch-Partenkirchen. Nie słyszeliśmy wcześniej zbyt wiele o tym miejscu, dlatego nie nastawialiśmy się na wielkie „wow”. Eibsee jednak skradło nasze serca i biliśmy się w pierś, że przyjechaliśmy tu dopiero późnym popołudniem, gdy słońce chyliło się powoli ku zachodowi. Pierwszy rzut oka i trochę przypomniało nam się Lago di Braies we Włoszech. Z tym, że mimo iż Italię kochamy ogromnie, w tym zestawieniu wygrywa dla nas Eibsee. Czuliśmy tu dużo większy spokój. Nie było prawie żadnych turystów. Tylko my, śpiew ptaków i najwyższy szczyt Niemiec odbijający się w tafli krystalicznie czystego, turkusowego jeziora.
Eibsee nie jest dużym jeziorem. Ma powierzchnię 1,77 km kw. Można je obejść dookoła, jest bowiem wytyczona ścieżka widokowa (ok. 7,5 km długości). Na jeziorze rozsianych jest aż 8 wysepek, a w jego bliskim sąsiedztwie znajdują się inne niewielkie zbiorniki wodne. Eibsee to dobre miejsce nie tylko na krótką wizytę, ale też na dłuższy wypoczynek w pięknych okolicznościach przyrody. Nad jeziorem dostępne są kameralne plaże, można wypożyczyć rowery wodne oraz łódki, a od maja do października łowi się tu ryby. Jest tutaj również Eibsee hotel (sprawdź ten i inne hotele w okolicy w najlepszych cenach) jeżeli chcielibyście zostać trochę dłużej.
Nie lada gratką może być też zlokalizowana tuż obok stacja kolejki na Zugspitze. To najwyższy szczyt Niemiec, należący do Korony Europy. Widok z góry podobno jest obłędny.
Atrakcje Bawarii: Rothenburg ob der Tauber i Dinkelsbühl
Był bajkowy zamek. Były górskie krajobrazy i przepiękne jezioro. Ale atrakcje Bawarii obejmują też malownicze miasta. Mieliśmy okazję odwiedzić dwa naprawdę romantyczne, a tego akurat się w Niemczech nieszczególnie spodziewaliśmy. 😉
Rothenburg ob der Tauber – krótka historia
Przeczytajcie tę nazwę. Nie brzmi zbyt romantycznie, co? A kryje się pod nią prawdziwa perełka na mapie zwiedzania Bawarii. Widziałam kiedyś w Internecie zdjęcia tego miejsca i wiedziałam, że jeżeli odwiedzę ten region, to muszę tam zajrzeć. Z Monachium to był co prawda kawałek drogi, bo jakieś 230 km, ale opłacało się!
Początki osady nad rzeką Tauber sięgają 960 r, jednak jej rozkwit rozpoczął się wraz z budową zamku w poł. XII wieku. Przez kolejne stulecia miasto doznało wielu zniszczeń, m.in. przez trzęsienie ziemi w XIV w., a następnie wojny. Najpierw w XVI w. były to wojny chłopskie, a potem wojna trzydziestoletnia w XVII wieku. Rothenburg do Bawarii został przyłączony dopiero w 1802 roku. Obecnie zachwyca turystów odnowioną starówką z wąskimi uliczkami, pięknymi, kolorowymi kamieniczkami i kutymi szyldami. Miasto znajduje się na tzw. Szlaku Romantycznym (Romantische Strasse) – czyli liczącej blisko 400 km, najpopularniejszej trasie turystycznej poprowadzonej przez Bawarię. Uznawane jest za jedno z najciekawszych średniowiecznych miast w Niemczech.
Rothenbur ob der Tauber – co zobaczyć?
Generalnie początkowo myślałam, że zwiedzanie Rothenburga nie zajmie dużo czasu, wszak to niewielkie, liczące 11 tys. mieszkańców miasto. Na miejscu okazało się, że praktycznie każda uliczka, każda kamieniczka i niemal każdy zakątek jest wart uwagi i… przepadłam. Ale do rzeczy, czego na pewno nie powinniście przegapić odwiedzając Rothenburg ob der Tauber? Rynek (Marktplatz) to najważniejszy plac miasteczka, na którym koncentruje się lokalne życie, ale też gromadzi najwięcej turystów. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, rynek otacza wspaniała, średniowieczna zabudowa: gotycki ratusz z XIII w., pijalnia rajcowska, szachulcowe domy czy fontanna św. Jerzego. Ratusz to także dobry punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta.
W Rothenburgu nie można też sobie odmówić spaceru murami miejskimi. Otaczają one starówkę, tworząc nieregularny obwód wynikający z ukształtowania terenu i przepływającej rzeki Tauber. Wstęp na mury jest bezpłatny i bardzo polecam na nie wejść, bo można zobaczyć miasto z różnych perspektyw. Wejść jest kilka, najciekawsze to brama i Spitalbastion na południowym krańcu i Rodertor (wieża z przejazdem bramnym i tarczą zegarową) w murze wschodnim. W obrębie murów znajduje się też m.in. kościół św. Wolfganga i inne zabytki.
Wśród najważniejszych atrakcji Rothenburga często wymieniane jest również… Muzeum Bożonarodzeniowe. Jeżeli macie ochotę poczuć klimat świąt, to tutaj możecie tego doświadczyć o każdej porze roku. Wstęp kosztuje 4 EUR. Ale w mieście są też inne muzea jak np. Średniowieczne Muzeum Kryminalne czy Muzeum Lalek i Zabawek. Jeśli jednak średnio Was takie rzeczy bawią to nie martwcie się, bo i tak jest tu co robić. Zamiast tego możecie np. zajrzeć na wąski cypel na zachodnim krańcu starówki, gdzie znajduje się brama zamkowa i ogród zamkowy. Ale najlepiej chyba i tak po prostu spacerować i znaleźć jakiś uroczy zakątek tylko dla siebie. Tak czy inaczej Rothenburg ob der Tauber powinien się znaleźć na każdej liście „atrakcje Bawarii, które trzeba zobaczyć”.
*****
Dlaczego warto zajrzeć do Dinkelsbühl
Wymieniając najważniejsze atrakcje Bawarii nie można pominąć również innego średniowiecznego miasteczka położonego na Szlaku Romantycznym. Dinkelsbuhl znajduje się w odległości około 50 km od Rothenburga, jadąc w stronę Monachium. Porównując liczbę turystów w obu tych miastach, wygląda na to, że Dinkelsbuhl pozostaje w cieniu znacznie bardziej obleganego Rothenburga ob der Tauber. Już na pierwszy rzut oka miasteczka wyglądają dość podobnie i tak naprawdę trudno stwierdzić, które jest ładniejsze. Dinkelsbuhl na pewno zaskoczyło nas dużo większym spokojem i prawie pustymi uliczkami.
Dinkelsbühl – zwiedzanie
Położone nad rzeką Wornitz miasteczko, które sprawia wrażenie jakby czas się w nim zatrzymał kilka wieków temu, najlepiej oczywiście zwiedzać je pieszo. Jeżeli podróżujecie po Bawarii autem, to nieopodal murów miejskich znajduje się parking, wystarczy więc zostawić samochód i ruszyć na spacer. Po przekroczeniu jednej z czterech bram, waszym oczom ukażą się piękne, szachulcowe domy stojące przy brukowanych uliczkach. Średniowieczną atmosferę rzeczywiście czuć tu na każdym kroku. Z pewnością wkrótce dotrzecie na główny plac miasteczka – Weinmart. To tu zlokalizowane są najładniejsze domy mieszczańskie. W samym sercu Dinkelsbuhl znajduje się pochodzący z XV w. Kościół św. Jerzego, dominujący w panoramie miasta.
Wśród najważniejszych zabytków miasta znajduje się m.in.: Stary Ratusz (Alte Rathaus) z 1361 r., wzniesiony w 1500 roku Spichlerz czy Hazelhof – dom mieszczański z XVI wieku z malowniczym dziedzińcem. Trzeba też zobaczyć mury i bramy miasta. A gdy już się troszkę zmęczycie dobrym pomysłem jest posiedzieć przy rynku z kuflem piwa i chłonąć klimat miasteczka.
Atrakcje Bawarii: Monachium – Marienplatz
Przyznam się szczerze, że na zwiedzanie Monachium nie zostało nam dużo czasu. Nie mieliśmy jednak jakoś specjalnie do siebie o to żalu, bo stolica Bawarii nie zrobiła na nas piorunującego wrażenia. Jest jednak jedno miejsce, do którego każdy turysta odwiedzający Monachium z pewnością powinien się udać. Marienplatz to główny plac starego miasta, na którym krzyżują się prawie wszystkie linie monachijskiego metra. Plac Mariacki został wytyczony już w XII w., lecz nie znajdziecie tu śladów z tamtego okresu, a obecna zabudowa jest znacznie młodsza. Obecną nazwę placu nadano w 1807 r., na cześć Świętej Marii, która miała uchronić miasto przed epidemią cholery. Najważniejszym zabytkiem jest oczywiście Nowy Ratusz będący czterokondygnacyjną budowlą utrzymaną w duchu neogotyckim. Imponujący budynek posiada bogato zdobioną elewację przedstawiającą historię Bawarii. Na placu w oczy rzuca się również kolumna Maryjna wzniesiona na pamiątkę przetrwania najazdu Szwedów w 1638 r.
Przy Marienplatzu i w jego okolicy znajduje się oczywiście jeszcze sporo innych zabytków i ciekawych miejsc. Jeżeli jednak macie mocno ograniczony czas, polecamy swoje kroki skierować od razu do Kościoła św. Piotra. To najstarsza świątynia w Monachium, której powstanie datuje się na 1181 r. Umożliwia ona podziwianie bodaj najlepszej panoramy miasta. Wejście na wieżę kosztuje 3 EUR, a do pokonania jest ok. 300 schodów, ale widoki są tego warte.
Na tym oczywiście atrakcje Bawarii się nie kończą, wręcz przeciwnie – to tylko namiastka tego, co oferuje ten region. Mam nadzieję, że będzie to dla Was choć mała zachęta, aby tam się wybrać. My jesteśmy przekonani, że warto i że jeszcze tam wrócimy. 🙂
Szukacie noclegu w Bawarii? Sprawdźcie hotele i apartamenty w Monachium lub w innych miastach regionu w najlepszych cenach.
Długa i interesująca relacja. W dodatku bardzo ciekawe zdjęcia. Gratulujemy i pozdrawiamy!
Dwa lata temu byliśmy tam z dziećmi 🙂 noclegowalismy się w Mittenwald, cudowne, pełne uroku miasteczko 🙂 obejrzałam Wasze zdjęcia i zatęskniłam. Tak blisko Polski i tak pięknie ❤️
No dla mnie tez…teraz tu mieszkam i Bawaria..jest przepiękna.. a tak zgodzę się Mittelwald..bajkowe miejsce…
Dzięki za polecenie Rothenburga. Wybieramy się tam na wakacje bo będziemy u rodzinki w Norymberdze
Następnym razem jedźcie na zugspitze, mega widoki!
Marienplatz wymiata, można tam spokojnie spędzać całe dnie odwiedzając Monachium