Ponad 40 lat temu w Omanie były 2 szpitale, 3 szkoły i 10 kilometrów dróg asfaltowych. Sułtanat Omanu i Maskatu był jednym z najbardziej odciętych krajów świata. Od czasu, gdy w 1970 r. władzę po swoim ojcu przejął Sułtan Kabus ibn Sa’id w Omanie dokonała się ogromna przemiana. Już w ciągu pierwszych 5 miesięcy jego panowania powstało 16 szkół podstawowych dla prawie 10 tysięcy uczniów. Zainwestowano także w nowoczesną infrastrukturę, a opieka zdrowotna jest dziś uważana za najlepszą w regionie. W 30. rocznicę rozpoczęcia rewolucji w Omanie, sułtan podarował narodowi Wielki Meczet Sułtana Kabusa w Maskacie. Interesują Was atrakcje Maskatu? To miejsce jest chyba nr 1.
Wielki Meczet Sułtana Kabusa jest wielki nie tylko z nazwy. Jest to największa w Omanie i trzecia co do wielkości tego typu budowla na świecie. Meczet może pomieścić 20 tys. wiernych, a nad znajdującym się w jego wnętrzu perskim dywanem 600 kobiet pracowało 4 lata.Muzułmańska świątynia robi niesamowite wrażenie i na pewno warto ją zobaczyć będąc w Maskacie. Dla zwiedzających jest otwarta codziennie (oprócz piątków) od 8 do 11 rano. Należy jednak pamiętać o odpowiednim stroju. Obowiązuje zakaz wstępu w szortach i bluzkach odkrywających ramiona, ponadto panie powinny mieć okrytą głowę.
Jadąc od strony Dubaju nie sposób jest go nie zauważyć. Wielki Meczet mijać będzie po prawej stronie zmierzając do centrum Maskatu.