Planując podróż na Bali warto wziąć pod uwagę klimat tego miejsca. Są bowiem miesiące, w których deszcz pada dużo częściej, a słońce nie wyłania się zza chmur. Nikt przecież nie chciałby spędzić swoich wakacji zamknięty w pokoju hotelowym. A zatem, kiedy jest najlepsza pogoda na Bali? Sprawdźcie, jaki jest tam klimat oraz kiedy przypada niski, a kiedy wysoki sezon.
Bali jest indonezyjską wyspą o powierzchni 5,6 tys km kwadratowych. Jest zatem mniej więcej dwa razy mniejsza od województwa śląskiego. Oprócz wspaniałych tarasów ryżowych i pięknych plaż, znajdziecie tutaj również wysokie szczyty (m.in. czynny wulkan Agung 3142 m n.p.m., który jest najwyższym wzniesieniem na wyspie) oraz spektakularne wodospady. Dlaczego o tym piszemy? Chcemy uświadomić Cię, że pogoda na Bali może być bardzo zmienna – kiedy w górach w centralnej części wyspy pada deszcz, na południu w okolicach Uluwatu może być bardzo słonecznie. I na odwrót.
Klimat i pogoda na Bali
Indonezyjska wyspa Bali leży w strefie klimatu równikowego wilgotnego. Charakteryzuje się on niewielkimi amplitudami temperatury w ciągu roku (4-5 stopni Celsjusza). Innymi słowy oznacza to, że na Bali jest gorąco praktycznie non-stop, a temperatura jest praktycznie stała na przestrzeni 12 miesięcy. Dodatkowo jest również bardzo wilgotno albo bardzo, bardzo wilgotno. Klimat na Bali jest wyjątkowo łagodny.
Pogoda na Bali kształtowana jest przez dwie pory roku: suchą i deszczową. Głównym przyczynkiem do tego stanu rzeczy są deszcze monsunowe.
Pora sucha na Bali
Występuje od maja do września. Oprócz tego, że deszczu jest wtedy najmniej (średnio 3 dni z opadami w sierpniu), to temperatura jest najwyższa. Co równie istotne, wilgotność jest najniższa na przestrzeni 12 miesięcy.
Co ciekawe miesiące w porze suchej są także miesiącami najbardziej wietrznymi. Można zatem liczyć na przyjemną bryzę w upalne dni.
Pora deszczowa na Bali
Występuje od października do kwietnia. Miesiącami z największą liczbą dni deszczowych jest styczeń i luty. Temperatura jest nieco niższa niż w porze suchej, znacząco za to wzrasta wilgotność. Za sprawą tych czynników, przebywanie na zewnątrz lub w pomieszczeniach (i autach) bez klimatyzacji może być wyzwaniem.
Opady nie są specjalnie uciążliwe, są krótkie acz intensywne. Ulewy są zwykle gwałtowne, a najwięcej deszczu spada w górach np. w pobliżu jednej z największych atrakcji na Bali – świątyni Ulun Danu Beratan.
Kiedy jechać na Bali?
Biorąc pod uwagę to, co napisałem powyżej, najlepszymi miesiącami na odwiedzenie Bali powinny być: maj, czerwiec oraz wrzesień i październik. Miesiące wakacyjne (lipiec i sierpień) to okres najwyższego sezonu zarówno z dobrą pogodą, jak i wysokimi cenami.
Pogoda na Bali w porze deszczowej – nasze doświadczenia
Nie zawsze warto jednak zamartwiać się podróżą w porze deszczowej i w niskim sezonie. Nasze wakacje na Bali przypadały na grudzień, czyli teoretycznie miesiąc, w którym pogoda na Bali powinna zła lub bardzo zła.
Na szczęście podczas naszego pobytu było kompletnie odwrotnie. Słońca było pod dostatkiem, deszcz padał może kilka razy (raz na północy przez godzinę, raz w górach jak przejeżdżaliśmy, jeden dzień był pochmurny), a spędziliśmy na Bali 10 dni. Nigdy nie widziałem Moniki tak spoconej. 🙂
Niezależnie od tego, w którym miesiącu odwiedzacie Bali, weźcie ze sobą dużo kremu do opalania. Równikowe słońce jest bardzo „mocne”.
Jeżeli zastanawiacie się zatem nad podróżą na tą indonezyjską wyspę poza wysokim sezonem to zdecydowanie polecamy taką wycieczkę. Nie dość, że ceny na Bali są wtedy niższe, to dodatkowo atrakcje są mniej oblegane przez turystów. Nasze doświadczenia są poparciem tezy, iż Bali jest kierunkiem całorocznym.