Co zobaczyć na Korfu? Top 15 atrakcji

Zabytki z czasów weneckich, rajskie zatoczki i plaże otoczone soczyście zielonymi wzgórzami, wysokie klify oraz niesamowite formacje skalne. Do tego klimat, jakiego nie doświadczycie na żadnej innej z greckich wysp. Zastanawiacie się, co zobaczyć na Korfu? Sprawdźcie nasz przewodnik i zakochajcie się w królowej Wysp Jońskich!

Już od pierwszych chwil na Korfu czuć, że różni się ona znacząco od pozostałych greckich wysp, takich jak: Santorini, Kreta czy Zakynthos.

Reklama


Przede wszystkim może się ona poszczycić niezwykle bujną roślinnością. Nie bez powodu zyskała miano „zielonego serca Grecji”. Znajdziecie tu ogromną ilość drzew (zwłaszcza oliwnych), krzewów i pięknych kwiatów. Ponadto, mówi się, iż jest to najbardziej włoska z greckich wysp. Nic dziwnego, panujący tu ponad 400 lat Wenecjanie (1386-1797) pozostawili po sobie wiele pamiątek i to ich wpływ odczuwalny jest najmocniej w wielu miejscach na wyspie. Do tego, na wyjątkowość tej wyspy wpływ ma również jej położenie. Korfu zlokalizowane jest bowiem najbardziej na północ ze wszystkich greckich wysp. Leży na Morzu Jońskim, między „obcasem” włoskiego buta a zachodnim wybrzeżem Grecji. Co ciekawe, północna część Korfu znajduje się bardzo blisko Albanii, od której oddzielona jest cieśninami od 2 do 15 km. Górzyste albańskie wybrzeże mamy więc na wyciągnięcie ręki.  

Co zobaczyć na Korfu
Wakacje w Grecji

Co zobaczyć na Korfu?

Malownicze zatoczki obmywane przez morze w odcieniach od błękitu, przez turkus, po szmaragd, idealne do wypoczynku i kąpieli plaże, klimatyczne miasteczka, górskie pejzaże, niezwykłe formacje skalne i klify, masa zabytków oraz punktów widokowych. To wszystko czeka na Korfu. Zachęceni? Przejdźmy zatem do konkretów.

Canal D’Amour (Kanał Miłości), Sidari

Jedno z pierwszych miejsc, jakie przychodzą do głowy, gdy zastanawiamy się, co zobaczyć na Korfu.

Canal D’Amour, czyli Kanał Miłości, to znana i chętnie odwiedzana atrakcja zlokalizowana w północno-zachodniej części wyspy, tuż obok miejscowości Sidari. Cóż się kryje pod tą romantyczną nazwą? Kanał Miłości to fantazyjne klify z piaskowca tworzące niewielki kanion, malutkie, rajskie plaże między nimi i turkusowe morze wokół. Widoku dopełniają albańskie góry na horyzoncie. Miejsce warte zobaczenia ze względu na niezwykły cud natury, ale także możliwość zapewnienia sobie… powodzenia w miłości. Legenda głosi bowiem, że kto przepłynie wąski przesmyk, niedługo spotka swoją drugą połówkę. Pary, które zrobią to wspólnie natomiast mają mieć zagwarantowaną wspólną przyszłość na zawsze. Ile w tym prawdy? Tego nie wiem. Historia jednak świetnie koresponduje z nazwą i jest niezłym chwytem marketingowym. 

Sidari na Korfu
Kanał miłości Sidari

Cape Drastis

Kolejna atrakcja Korfu znajduje się bardzo blisko ww. Kanału Miłości. Z łatwością więc możecie połączyć zwiedzanie obu tych miejsc. Myślę, że warto. Zwłaszcza, że Cape Drastis to prawdziwa perełka i jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc na Korfu.

Przylądek Drastis jest najdalej na północ wysuniętym fragmentem wyspy, zachwycającym swym unikatowym kształtem i pięknym otoczeniem. Wdzierające się w turkusowe, mieniące się w słońcu morze, białe formacje skalne wyglądają prawie jak wyciągnięte spod ręki artysty rzeźbiarza. Wszystko to jest jednak dziełem natury, która stworzyła tę bajkową scenerię. W przeciwieństwie do Kanału Miłości, gdzie rozwinęła się wszelaka infrastruktura, a atmosfera jest typowo kurortowa, w krajobrazie Cape Drastis dominuje niczym niezmącona przyroda.

Wokół poprowadzonych jest kilka ścieżek. Można, więc zapuścić się nieco dalej i dotrzeć nad samą wodę, co szczerze polecam.

Cape Drastis na Korfu
Co zobaczyć na Korfu

Logas Beach

Nazywana także Sunset Beach, plaża Logas słynie podobno z najpiękniejszych zachodów słońca na wyspie. Tak naprawdę jest to kilka skrawków plaż położonych u stóp majestatycznych, stromych klifów z białego wapienia. To miejsca warto odwiedzić jednak nie tylko wieczorem, ale również we wcześniejszych porach dnia. Wówczas możemy podziwiać cudowny kontrast jaki tworzy błękitna woda Morza Jońskiego z białymi klifami. Dobrym miejscem do podziwiania tych widoków, jest bar o nazwie 7th Heaven. Oferuje on atrakcję w postaci przeszkolonego tarasu wysuniętego poza krawędź wysokiego klifu. Nie polecam osobom z lękiem wysokości. Pozostali z pewnością będą zachwyceni.

Logas Beach, podobnie jak Cape Drastis, znajdziecie w pobliżu miejscowości Peroulades w północno-zachodniej części Korfu.

Plaża Logas Korfu
Co zobaczyć na Korfu
Klify na Korfu

Porto Timoni (Double Bay) i Afionas

Niektóre miejsca powinno się zobaczyć, a inne po prostu trzeba. Porto Timoni zdecydowanie zalicza się do tej drugiej grupy. To prawdziwa wizytówka Korfu widniejąca na pocztówkach i okładach przewodników po wyspie. Miejsce, którego nie chcecie przegapić, uwierzcie.

Porto Timoni, znana również jako Podwójna Zatoka, przez wielu uznawana jest za najpiękniejszą plażę na Korfu. Co w niej niezwykłego? Porto Timoni to dwie bliźniacze plaże w malowniczych zatokach, oddzielone od siebie jedynie wąskim skrawkiem lądu. Ten fenomenalny widok ukryty jest za zielonymi wzgórzami. Aby do niego dotrzeć trzeba zadać sobie nieco trudu. Piesza ścieżka, momentami lekko stroma, prowadzi ze skalistego wzniesienia w miasteczku Afionas, na dół, do plaży.

Porto Timoni Korfu

Trasa nie jest specjalnie wymagająca, jednak w upalne dni może dać się we znaki (polecam zabrać wodę i sportowe obuwie). Na jej przejście potrzeba ok. 25 minut, z przystankiem na popularny spot zdjęciowy. Na końcu czeka jednak orzeźwienie w postaci kąpieli w krystalicznie czystej wodzie rajskich zatoczek.

Jeżeli nie macie ochoty na trekking, istnieje możliwość przypłynięcia do Porto Timoni motorówką z Agios Georgios.

Co zobaczyć na Korfu
Porto Timoni
Podwójna zatoka na Korfu

Porto Timoni znajdziecie w północno-zachodniej części Korfu, obok miejscowości Afionas.

Klimatyczna wioska to nie tylko punkt startowy do odwiedzenia Porto Timoni, ale też przyjemny przystanek przed lub po wycieczce do Podwójnej Zatoki. Miejscowość zlokalizowana jest na wzgórzu, z którego rozpościerają się cudowne widoki na Morze Jońskie. Afionas to dobre miejsce na podziwianie zachodów słońca (są nawet do tego celu specjalnie przygotowane ławeczki). Samo miasteczko jest malutkie, jednak bardzo urokliwe. Znajdziecie tu wąskie uliczki, zadbane domy w greckim stylu, piękną roślinność i sklepiki z rękodziełem. 

Co zobaczyć na Korfu
Afionas
Afionas na Korfu

Angelokastro

Kolejnym punktem na naszej liście: „co zobaczyć na Korfu” są ruiny Zamku Aniołów wznoszące się na najwyższym wzgórzu w okolicy Paleokastritsy.

Widoczny już z oddali Angelokastro niegdyś był jednym z najważniejszych zamków bizantyjskich w całej Grecji. Dziś z czasów świetności zamku niestety niewiele zostało, natomiast nadal jest to miejsce, które warto odwiedzić na Korfu. Głównym powodem jest położenie Angelokastro – na stromym wzniesieniu opadającym wprost do morza. Gwarantuje ono spektakularne widoki na Morze Jońskie i całe wybrzeże Paleokastritsy. Pod twierdzą znajduje się darmowy parking, a żeby wejść na sam szczyt można się lekko zmęczyć wchodząc po kamiennych schodach. Bilet wstępu na Agelokastro kosztuje 3 euro (dla dzieci i dorosłych poniżej 25 lat wejście jest bezpłatne). Zamek jest otwarty do zwiedzania od poniedziałku do niedzieli (oprócz wtorku) w godz. 10.00-18.00 (ostatnie wejście 17:30).

Angelokastro
Angelokastro na Korfu
Widok z Angelokastro

Paleokastritsa

Jedno z najpopularniejszych, a zarazem najpiękniejszych miejsc do wypoczynku na Korfu.

Paleokastritsa to miejscowość na północno-zachodnim wybrzeżu Korfu słynąca z niezapomnianych widoków. Znakiem rozpoznawczym tego zatopionego w zielonych wzgórzach miasteczka są rajskie zatoczki z obłędną wodą we wszystkich odcieniach niebieskiego. To zdecydowanie najbardziej spektakularny fragment wybrzeża królowej Wysp Jońskich. Piękna przyroda z pachnącymi drzewkami oliwnymi i cytrusami, pagórkowate ukształtowanie terenu i poszarpana linia brzegowa z bajkowymi plażami, grotami i jaskiniami. Te krajobrazy bez wątpienia czynią Paleokastritsę wymarzonym miejscem do relaksu. 

Paleokastritsa Korfu

Najbardziej znaną plażą Paleokastritsy jest Agios Spiridon z przejrzystą, turkusową wodą i łagodnym zejściem do morza. W sezonie jednak potrafi tu być naprawdę tłoczno. Jeżeli lubicie spokój, do wyboru macie jeszcze wiele innych plaż i zatoczek. Niektóre z nich są osiągalne tylko drogą wodną. Motorówki i łódki to jednak bardzo popularny środek transportu w tej okolicy. Można je z łatwością wypożyczyć lub skorzystać ze zorganizowanego rejsu.

Korfu Paleokastritsa

Oprócz pięknych plaż, Paleokastristsa oferuje też innego typu atrakcję. Mowa o Klasztorze Moni Theotokou (Monastery of Palekastristsa), założonym w XIII w. Ten zabytkowy klasztor zlokalizowany jest na wzgórzu, z którego rozciągają się wspaniałe widoki. Na miejscu dostępne jest niewielkie muzeum, w którym obejrzeć można bizantyjskie ikony i relikwie. Teren jest bardzo zadbany, pełen kwiatów i roślin. Wstęp do monasteru jest darmowy. Można tu bez problemu dojechać samochodem lub wejść pieszo (pod górkę).

Paleokastritsa klasztor
Co zobaczyć na Korfu

Reklama


La Grotta, Paleokastritsa

Jak widzicie z Paleokastritsy szybko wyjechać się nie da. Kolejna atrakcja Korfu, którą warto zobaczyć znajduje się również w tej miejscowości.

La Grotta to chyba najfajniej zlokalizowany beach bar, jaki mieliśmy okazję odwiedzić. Co prawda, plaży jako takiej tutaj nie ma, a głównie skały, jednak miejsce do relaksu i kąpieli jest idealne. Błękitna Grota nie bez przyczyny ma taką nazwę – woda w tym miejscu ma obłędny, szmaragdowy kolor. Łatwo tu dotrzeć – wystarczy wprost z ulicy zejść schodkami, a przywiodą Was tu odgłosy głośnej muzyki pochodzącej z baru ulokowanego właśnie w tej skalistej zatoce. W La Grotta pochillujecie na leżakach, napijecie się frappe czy drinka i nacieszycie oczy cudownymi widokami. Na odważnych czeka również trampolina do skoków do wody. Jeżeli planujecie kąpiele, polecamy zabrać odpowiednie obuwie (wybrzeże jest skaliste).

Do La Grotty najlepiej przyjechać w pierwszej połowie dnia, wtedy prezentuje się najlepiej. Wieczorem natomiast miejsce jest już zacienione. 

La Grotta Korfu
La Grotta Paleokastritsa

Podczas pobytu w La Grotta możecie skorzystać z wodnej taksówki i wybrać się na jedną z okolicznych plaż. My szczególnie polecamy znajdującą się naprzeciwko Limni Beach Glyko.

Co zobaczyć na Korfu

Bella Vista – punkt widokowy

Jeden z lepszych punktów widokowych na wyspie to ten o nazwie Bella Vista viewpoint. Znajdziecie go w położonej na wysokości 450 m n.p.m. miejscowości Lakones. Aby do niego dotrzeć trzeba wjechać obfitującą w zakręty, dość wąską drogą w górę. Warto jednak to zrobić, bowiem z tego miejsca możecie podziwiać wybrzeże Paleokastritsy w całej okazałości. Widoki są po prostu rewelacyjne!

W Lakones znajdziecie kilka restauracji, możecie więc te rajskie krajobrazy podziwiać podczas spożywania posiłku czy picia kawy. Całkiem przyjemna perspektywa, prawda?

Bella Vista Korfu

Rovinia Beach

Zachwycającą naturalnym pięknem Rovinia Beach z całą pewnością zaliczyć można do grona najpiękniejszych plaż na Korfu.

Plaża położona jest obok miejscowości Liapades, rzut kamieniem od Paleokastristsy. Droga do Rovinia Beach niestety nie jest w najlepszym stanie, dosyć wąska i kamienista. Niektórzy decydują się jechać samochodem, jednak rozsądniej jest zostawić auto na jednym z parkingów (płatnych) i pokonać około 10-15 minutowy odcinek pieszo. Plaża Rovinia jest zlokalizowana w ustronnej zatoce, z jaskinią po lewej stronie dodającą jej uroku. Woda jest tu bardzo czysta w pięknym odcieniu turkusu, a podłoże to białe, drobne kamyczki i żwirek. Plaża nie posiada turystycznej infrastruktury: nie ma leżaków, parasoli ani żadnych udogodnień. Kilka razy dziennie na plażę przypływa jedynie tzw. canteen boat z zaopatrzeniem. 

Korfu Rovinia
Co zobaczyć na Korfu
Plaża Rovinia na Korfu

Kassiopi i Bataria Beach

Przenosimy się na północno-wschodnie wybrzeże Korfu, do urokliwego miasteczka Kassiopi.

Jest to turystyczna miejscowość, jednak zachowała swoją autentyczną, małomiasteczkową atmosferę. Kassiopi, zawdzięczające swą nazwę słynącej z niezwykłej urody i próżności, etiopskiej królowej Kasjopei, to tak naprawdę kilka przyjemnych uliczek, niewielki port z kołyszącymi się na wodzie łódkami i bardzo ciekawa linia brzegowa. Miejscowość słynie z najpiękniejszych wschodów słońca na wyspie. Do atrakcji Kassiopi można zaliczyć także Zamek Kassiopi (a właściwie jego ruiny) pochodzący z okresu bizantyjskiego, Kościół Panagia Kassopitra i wspaniałe plaże.

Najbardziej znaną (choć nie jedyną) plażą w Kassiopi jest Bataria. To kameralna, pięknie położona plaża z rewelacyjnym widokiem na kuszące wybrzeże Albanii. Mieniąca się w słońcu odcieniami od turkusu po błękit Bataria zachęca do kąpieli przejrzystą wodą. Jest to bardzo dobre miejsce na wypoczynek, z możliwością wypożyczenia leżaków i parasoli, w cudownych okolicznościach przyrody.

Kassiopi miasto Korfu
Co zobaczyć na Korfu
Plaża Bataria

Gdy już skończycie zwiedzanie Kassioppi i jego pięknego wybrzeża, polecamy wybrać się na znajdującą się w pobliżu plażę Alvlaki. Ciekawostką tu jest niewielkie jezioro, które od Morza Śródziemnego oddziela wąski pas piachu (który jest właśnie ową plażą). Jest to doskonałe miejsce na zachód słońca. 

Co zobaczyć na Korfu

Tron Cesarza (Kaiser’s Throne), Pelekas

Fanom magicznych zachodów słońca polecamy wieczorną wizytę na Tronie Cesarza w miejscowości Pelekas. Swego czasu takowe w zwyczaju miał Wilhelm II Hohenzollern – ostatni król Prus i cesarz niemiecki.

Tron Cesarza to charakterystyczna skała na zachodzie wyspy, z której zachwycać się można panoramicznym widokiem na rozległe, zielone wzgórza, malownicze doliny i wioski oraz Morze Jońskie. Z tego punktu dostrzec można również położoną po drugiej stronie wyspy stolicę Korfu. Obok Tronu Kaisera znajduje się bezpłatny parking, a także hotel oraz knajpka o nazwie „Sunset Cafe”.

Tron Cesarza
Zachód słońca na Korfu
Co zobaczyć na Korfu

Pantokrator

Najwyższy szczyt Korfu wznosi się na 906 m n.p.m. i pozwala spojrzeć na wyspę z trochę innej perspektywy.

Górę można zdobyć pieszo, lecz dużo szybciej i wygodniej jest po prostu wjechać autem. Na Pantokrator prowadzi bowiem asfaltowa droga, która może przysporzyć niektórych o mdłości. Jeżeli nie macie choroby lokomocyjnej, to 25 serpentyn nie będzie stanowić problemu. Na szczycie czeka natomiast piękny widok na całą wyspę, Morze Jońskie i wybrzeże Albanii, a przy dobrej pogodzie nawet Włochy. Niestety krajobraz psują trochę nadajniki, maszty i anteny. Mimo wszystko warto tu przyjechać, bo miejsce jest wyjątkowe. Jego dodatkową atrakcją jest Klasztor Chrystusa Pantokratora, od którego wzięła się nazwa góry. Został on zbudowany w XVII w. na fundamentach antycznych ruin świątyni Zeusa.

Widok z Pantokrator na Korfu

Reklama


Agios Gordios

W zachodniej części wybrzeża, mniej więcej w połowie wyspy, zlokalizowany jest popularny kurort Agios Gordios. Znajdziecie tu szeroką bazę noclegową, restauracje, sklepiki i wszelkie udogodnienia. Co jednak najistotniejsze – w Agios Gordios możecie zażyć kąpieli w jednej z największych i zarazem najpiękniejszych zatok na wyspie.

Agios Gordios Beach ma 1,5 km długości, a jej punktem charakterystycznym jest wyrastająca z morza, spiczasta skała Ortholithi. Do atutów tej plaży dołożyć można to, iż w przeciwieństwie do wielu innych zatoczek na wyspie, Agios Gordios posiada miękki, złoty piasek. Ponadto, zejście do morza w tym miejscu jest bardzo łagodne, zatem idealnie nadaje się do wypoczynku dla rodzin z dziećmi. Plaża Agios Gordios rewelacyjnie prezentuje się z góry – polecam zatrzymać się przy Agios Gordios viewpoint – punkt widokowy znajduje się przy drodze prowadzącej do miejscowości. 

Ciekawostka: W Agios Gordios, w jednym z najbardziej imprezowych hosteli w Europie – The Pink Palace, wielokrotnie zatrzymywał się sam Freddie Mercury – legendarny wokalista zespołu Queen.

Korfu Agios Gordios
Agios Gordios
Co zobaczyć na Korfu

Kanoni i europejskie Sint Maarten

Wyobraźcie sobie starty i lądowania samolotów tuż nad Waszymi głowami. No kto jak kto, ale my nie mogliśmy odpuścić sobie takiej atrakcji. Wrażenia? RE-WE-LA-CJA! Totalne „must see” na Korfu! Zwłaszcza dla wszystkich planespottersów. Gdzie tego doświadczyć? Takich wrażeń dostarczy Wam wizyta na grobli łączącej półwysep Kanoni z miejscowością Perama. Tłem dla tego wspaniałego przeżycia będzie jeden z najbardziej pocztówkowych obrazków na wyspie. Półwysep Kanoni razem z kościółkiem Panagia Vlacherna i Mysią Wyspą (Pontikonisi) należy bowiem do najchętniej fotografowanych miejsc na Korfu.

Korfu lądujące samoloty
Co zobaczyć na Korfu

Kerkyra (Corfu Town)

Ostatnia obowiązkowa pozycja w naszym zestawieniu: co zobaczyć na Korfu, to stolica i największe miasto na wyspie.

Tętniąca życiem, gwarna Kerkyra zamieszkiwana jest przez około połowę ludności Korfu. Plątanina wąskich uliczek, suszące się na sznurze pranie, nieidealne, kolorowe kamienice z charakterystycznymi okiennicami i masa śladów, które pozostawili po sobie zwłaszcza Wenecjanie, ale też Francuzi i Brytyjczycy. To wszystko sprawia, że miasto Korfu jest wyjątkową mieszanką, unikatową w skali Grecji, ale też całej Europy. Nic dziwnego, że Stare Miasto Korfu w 2007 roku w całości zostało wpisane na listę UNESCO. 

Korfu miasto atrakcje
Kerkyra
Co zobaczyć na Korfu

Ten grecko-włoski klimat stolicy Korfu totalnie nas zachwycił. Co polecamy zrobić w Corfu Town? Oprócz gubienia się w urokliwych uliczkach, delektowania cappuccino freddo w jednej z licznych kawiarni i chłonięcia atmosfery miasta, koniecznie zwróćcie uwagę na kilka obiektów. Jednym z nich jest Liston – najsłynniejsza ulica na Korfu. Elegancka aleja z arkadami to projekt francuza Mathieu de Lesseps nawiązujący do słynnego Rue de Rivoli w Paryżu. Kolejnym ważnym zabytkiem jest Katedra św. Spirydona – patrona wyspy. Jego wieża z dzwonnicą (najwyższa w mieście) jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów w panoramie Kerkyry.

Koniecznie zwróćcie też uwagę na dwie weneckie twierdze, dzięki którym miasto nie zostało nigdy zdobyte przez Turków. Obie to gratka nie tylko dla miłośników historii, ale też entuzjastów pięknych widoków. Wzniesiona w XV w. przez Wenecjan, położna na wzgórzu otoczonym fosą po wschodniej stronie miasta, Stara Forteca cieszy się zdecydowanie większą popularnością wśród turystów. Bilet wstępu kosztuje 6 euro. Oferuje cudowną panoramę miasta, którą musicie zobaczyć! Nowa Forteca natomiast znajduje się po drugiej stronie miasta i jest dostępna do zwiedzania bezpłatnie. Tutaj też widok robi wrażenie. 

Kerkyra panorama
Stolica Korfu

Korfu – informacje praktyczne

Skoro wiecie już, co zobaczyć na Korfu, z pewnością przyda Wam się także trochę informacji praktycznych, które ułatwią Wam podróż. Poniżej kilka istotnych kwestii.

Korfu – jak się dostać?

Najszybciej i najłatwiej na Korfu dostaniecie się samolotem. Lot z Warszawy na Korfu to zaledwie 2 godziny, więc na wymarzonych wakacjach możecie się znaleźć w naprawdę krótkim czasie. Rejsy na Korfu oferują m.in. tani przewoźnicy (np. Wizz Air). Bilety można niekiedy upolować w naprawdę niskich cenach.

Czasami warto jednak spojrzeć również na ofertę biur podróży, bo bywają okazje last minute, które wypadają cenowo znacznie korzystniej niż jakbyśmy cały wyjazd organizowali sami. Jeżeli nie goni Was czas, na Korfu możecie też dojechać samochodem. Zwiedzicie przy tej sposobności kawałek Europy, a po dotarciu na wybrzeże Albanii, pozostanie Wam już tylko krótki rejs promem. 

Co zobaczyć na Korfu

Korfu – gdzie spać?

Baza noclegowa na Korfu jest dosyć bogata i różnorodna. Można tu znaleźć zarówno niedrogie, prywatne pokoje, przyjemne apartamenty z widokiem na morze czy luksusowe hotele.

Sprawdź najlepsze opcje na wycieczki na Korfu:

Korfu nie jest bardzo dużą wyspą, zatem spokojnie można wybrać jedną lokalizację jako bazę wypadową do jej zwiedzania. Ze swojej strony polecamy okolice Nisaki i Kalami (w północno-wschodniej części wyspy), które bardzo przypadły nam do gustu. Przede wszystkim są dużo spokojniejsze od popularnych kurortów, bardziej swojskie, posiadają piękne plaże i malownicze widoki wokół. Top lokalizacją, jeżeli chodzi o noclegi na Korfu jest Paleokastritsa – tu jednak będzie z pewnością więcej ludzi i ceny będą wyższe. Nie polecamy natomiast pobytu w Sidari – to typowy kurort, totalnie bez klimatu.

Apartament na Korfu

Korfu – transport

Po Korfu najwygodniej poruszać się samochodem lub skuterem. Po wyspie kursują lokalne autobusy, niemniej nie dotrzecie nimi do wszystkich atrakcji. Na wyspie działa jednak wiele wypożyczalni, więc bez problemu wynajmiecie własny środek transportu.

My korzystaliśmy z wypożyczali FairDeal (w pobliżu lotniska) i za dzień zapłaciliśmy 30 euro za Nissana Micrę. Był to początek sezonu, więc myślę, że w środku lata ceny mogą być podobne lub delikatnie wyższe.

Reklama


Korfu – gdzie zjeść? Kuchnia i restauracje na Korfu

Kuchnia na Korfu trochę nas zaskoczyła. Oczywiście nie brakuje tutaj flagowych greckich dań, jak: souvlaki, mousaka, tzatziki czy grecka sałatka. W wielu knajpkach serwowane są też klasyczne włoskie specjały. Nie brakuje tutaj też ryb i owoców morza. Na Korfu skosztować możecie jednak także potraw, których próżno szukać na innych greckich wyspach. Kuchnia korfiańska nie należy do lekkich, a tutejsze tradycyjne dania często opierają się na mięsie. W tak gorącym klimacie było to dla nas trochę dziwne, niemniej nie omieszkaliśmy spróbować kilku dań.

Jak smakuje Korfu? Do korfiańskich specjałów zaliczyć można takie przysmaki jak:
pastitsada – wołowina lub (tradycyjnie) mięso z koguta duszone w gęstym pomidorowym sosie z dodatkiem korzennych przypraw, m.in. cynamonu i goździków, podawane na makaronie pastisio (jakby dłuższa wersja penne), posypywane serem;
sofrito – długo gotowane plastry wołowiny w sosie z białego wina z dużą ilością czosnku i pietruszki, podawane najczęściej z ryżem lub ziemniakami;
bourdeto – ryba w pikantnym sosie pomidorowym;
kumkwat – owoc przypominający małą pomarańczę, popularny dodatek do lodów, deserów i ciast. Korfu jest jedynym miejscem w Europie, gdzie uprawia się te cytrusy, zatem koniecznie spróbujcie!

Co zobaczyć na Korfu

Korfu – restauracje

Gdzie zjeść na Korfu? Oto kilka sprawdzonych adresów restauracji na Korfu, które warto odwiedzić:

  • Taverna Elizabeth, Doukades – tradycyjna, rodzinna tawerna z długą historią, serwująca korfiańskie klasyki, jak pastitsada czy sofrito. Spróbujcie też Saganaki Elizabeth, a na pewno nie będziecie głodni. Restauracja zlokalizowana jest w wiosce Doukades, niedaleko Paleokastritsy;
  • Thraka Greek BBQ, Kassiopi – jeżeli najdzie Was chęć na gyrosa, to bardzo smacznego i w przystępnej cenie zjecie w miasteczku Kassiopi;
  • Vrachos Palaiokastritsa, Paleokastritsa – tę restauraję polecam głównie ze względu na lokalizację nad wodą, przy samiutkiej plaży Agios Spyridon w Paleokastritsa. Smaczne ryby i owoce morza, a do tego widok!;
  • Chris Place, Pentati – jeżeli lubicie jeść posiłki z widokiem, to koniecznie odwiedźcie Chris Place w Pentati, w pobliżu Agios Gordios. Menu jest dosyć krótkie, ale jedzenie bardzo smaczne i w przystępnych cenach. A widoki po prostu wspaniałe;
  • Vitamins Taverna, Nisaki – kolejna restauracja, z której podziwiać można zachwycający krajobraz. Trochę droższa od powyższych, ale naprawdę godna polecenia. Do wyboru zarówno typowe korfiańskie dania, greckie klasyki oraz ryby i owoce morza;
  • Thomas’s Place, Kalami – knajpka przy samiutkiej plaży Kalami, która swoją drogą jest bardzo ładna. Śmiało można połączyć plażing ze smacznym lunchem. Bardzo przyjemnie i smacznie.
Korfu Restauracje
Restauracja Chris Place, Pentati
Gdzie zjeść na Korfu
Thomas’s Place, Kalami

Korfu – kiedy jechać? Pogoda na Korfu

Ze średnią roczną temperaturą 22 stopni Celsjusza, Korfu jest przyjemnym miejscem na wypoczynek przez większą część roku. W miesiącach zimowych bywa tu jednak pochmurnie i deszczowo. Kiedy najlepiej odwiedzić Korfu? Idealny będzie koniec maja/początek czerwca lub końcówka września i początek października, gdy jest bardzo ciepło (około 30 stopni), ale upał nie jest dokuczliwy. W wakacje (lipiec, sierpień) możecie liczyć na pewną pogodę, jednak wówczas jest najwięcej turystów i temperatury potrafią przekraczać 35 stopni C.

Co zobaczyć na Korfu

Co zobaczyć na Korfu – mapa zwiedzania

Wszystkie opisane powyżej miejsca zaznaczyliśmy na mapie atrakcji Korfu.

Korfu mapa zwiedzania

80 komentarzy

      1. Ja polecam wypożyczyć skuter! Taniej,zabawniej,lepszy dojazd do miejsc i obcowanie z naturą 🙂 w wielu wymagaja prawka na motor ale idzie znaleźć miejsce gdzie pożycza na zwykłe prawo jazdy.a co do miejsc,wszystkie wyżej plus rejs na Paxos i Antipaxos- błękit morza obłędny!<3

        1. Skuter też rozważaliśmy, faktycznie wychodziło jakoś połowę taniej, ale ostatecznie stwierdziliśmy, że wygodniej jednak będzie autem;) Paxos i Antipaxos – zerknęłam na fotki i robią wrażenie, może innym razem 🙂

  1. byliśmy na Korfu w ubiegłym roku,organizując wszystko sami (również wyszło nas to bardzo tanio). co tu dużo mówić – piękna wyspa! fotki mamy bardzo podobne,więc deptaliśmy po tych samych szlakach 😀

  2. pewna osoba poleciła mi odwiedzenie cudownego miejsca jakim jest Bar 7th heaven panorama. Na pewno sprawdzimy 🙂
    Wybieramy się w sierpniu na całe dwa tygodnie, mam nadzieję, że nasza roczna córka będzie tak cierpliwa na wycieczkach jak jej starszy brak w tym wieku i będziemy w stanie coś pozwiedzać 🙂
    Ślicznie dziękuję za wszystkie opisy! Dzięki Wam wiem nie tylko to jakie miejsca warto zobaczyć ale także zorientowałam się, że musimy się zaopatrzyć w nosidełko dla córki bo z wózkiem może być ciężko 😉

    1. Super, cieszymy się niezmiernie, że nasze opisy komuś się przydadzą 🙂 Udanego wyjazdu!

      1. A jak nazywał sie bar na szczycie logas beach z przeszklonym tarasem? Bo zaciekawiłaś mnie nim i chciałabym do niego trafić 😉

  3. Pod koniec maja też wyhaczyliśmy lasta na Korfu i przyznaję, że wyspa zachwyca. Fajnie skonfrontować Wasze must see z tym, co sama mam ułożone w głowie. Niestety jadąc zachodnim wybrzeżem się pogubiliśmy i wjechaliśmy w ciemny oliwkowy las przez co nie dojechaliśmy do Porto Timoni i Angelokastro, przez co bardzo żałuję, ale jest okazja by jeszcze kiedyś tam dotrzeć. I co do auta – w naszej miejscowości (Roda), za auto musieliśmy zapłacić 40 euro i nie dało się wytargować ani grosza mniej! Pozdrawiamy 🙂

    1. Porto Timoni to najbardziej przereklamowane miejsce na wyspie. Afionas jest piękne, na samej górze jest bardzo fajna knajpa z pięknym widokiem. Sama droga do plaży nie jest aż tak wymagająca jak myślałam (na pewno lepiej iść w pełnych butach), widok z góry piękny. Plaże kamieniste, woda zimna, turystów w pip. Widoki nie równoważą niedogodności. Jeżeli to byłaby pierwsza atrakcja na wyspie to byłabym zachwycona, jako jedna z wielu w kolei traci bardzo dużo.

  4. SUPER. Właśnie za 4 dni wybieramy się na Korfu, dziękuję za świetny mini-przewodnik!!!!!

    Pozdrowienia:)

  5. Dziękuję za ten mini przewodnik, bardzo fajny, z pięknymi zdjęciami i opisem z dowcipem 🙂
    Osobiście zdjęcie z samolotem – number one 🙂 Na bank tam będę 🙂
    Startujemy za 5 dni 🙂

    Pozdrawiam

  6. A ja mam pytanie – czy macie jakąś wskazówkę, gdzie najlepiej spać – jedziemy na 7 dni i chcemy zakotwiczyć w jednym miejscu na noclegi – więc zależy nam żeby było tam ładnie plus oczywiście co drugi dzień wycieczki z Waszej listy:)

    1. My mieszkaliśmy w okolicy Sidari i było fajnie, ale myślę, że najładniej jednak będzie na wybrzeżu Paleokastritsy:)

  7. Mam pytanie jak jest na Korfu Z transportem publicznym ,czy dojadę do tych miejsc co na fotkach???

    1. Nie korzystaliśmy z transportu publicznego na Korfu jednakże nie spodziewałbym się rozbudowanej siatki połączeń dla indywidualnych klientów. Najlepiej wypożyczyć auto.

  8. Bardzo mi się przydały te wskazówki wielkie dzięki niedługo tam się wybieram i będę spała w tym samym hotelu co wy,ale mam jeszcze pytanie ! By to wszystko zobaczyć potrzebowaliscie jednego dnia czy to co pokazywaliście zwiedziliscie w ciągu kilku ?

  9. A ja mam pytanie odnośnie restauracji w Corfu Town. Jak się nazywa i gdzie sie dokładnie znajduje? Pamiętacie? 🙂

    1. Cześć Iza.
      Spędziłem dzisiejszy poranek na google street view szukając tej restauracji i niestety nie mogę jej odnaleźć 🙁 Pamiętam, że szliśmy na wprost od wyjścia od Fortecy, zaraz po wejściu w zwartą zabudowę starego miasta po lewej stronie było kilka stolików.

  10. Fajny wpis. Jutro bierzemy auto na 4 dni. Będę podążał za tymi wskazówkami.
    Pozdrawiam

  11. Cześć!
    Świetny opis wyspy na którą My też się wybieramy w tym roku.
    Szacun za zdjęcia – jeszcze bardziej zachęcają 🙂
    Czy możecie napisać w jakiej miejscowości było robione zdjęcie zamieszczone pod opisem „PORTO TIMONI (DOUBLE BAY)” ?
    Które miasto proponujecie jako bazę wypadową? Korfu czy może lepiej region Paleokastritsa?
    Pozdrowienia! 🙂

    1. Cześć Sandra!

      Dziękujemy za komentarz i jednocześnie przepraszamy za opóźnienie.

      Ta miejscowość to – Afionas.

      Nasza baza wypadowa na Korfu to było Sidari. Tam też wypożyczyliśmy i zwróciliśmy samochód (w hotelu).

      Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania to chętnie pomożemy.

      1. Bardzo przydatne wskazówki, wielkie dzięki!
        Możecie jeszcze polecić transport z/na lotnisko?
        Pozdrawiam!

  12. Hej. Dzieki wielkie za mini przewodnik ! Wlasnie jestesmy na miejscu i wczoraj skonczylismy 3 dniowy trip zahaczajac w duzej czesci o „wasze” miejscowki. Wszystkie super !
    Ps. Wiem, ze mozna by dodac jeszcze mase rzeczy do tego przewodnika, ale duzo by ulatwil czas potrzebny na zwiedzenie danego miejsca ( wiele łatwiej by było planować ;)). Moze jak wrocimy i dostaniemy sie do kompa, dodamy w komentarzu mały update przewodnika.
    Pozdrawiamy Krzychu i Ela

  13. Hej. Mogłabyś coś więcej napisać o „Europejskim Sint Maarten”? Jakaś nazwę okolicy? Nie jestem pewna, czy mapka google dobrze wskazuje, a chciałabym się tam wybrać 😉 pozdrawiam!

        1. Byłem na Korfu i w tym miejscu także. Jednakże bardziej niebezpieczne i emocjonujące jest lotnisko w Skiathos

  14. Cześć, dzięki wielkie za szczegółowy i dobrze napisany opis, skorzystalismy w 120%. Kilka uwag:

    1. Wypożyczenie samochodu lepiej ogarnąć przez internet nawet dzien przed wyjazdem – za 6 dni zapłaciliśmy 380zl.

    2. Do wymienionych miejsc koniecznie Paxos i Antipaxos. Rejsy z Kerkyry to koszt ok 30eur za osobę, zdecydowanie najlepsze wspomnienia z naszego pobytu.

    3. Warto zajechać do pałacu Achillion, wiosek Sinarades i Pelekas. W tej ostatniej warto podjechać na Tron Keisera (można podjechać autem na sam szczyt), fajny punkt widokowy. Wszystkie 3 rzeczy są bardzo blisko siebie.

    4. Naprawdę OBOWIĄZKOWA – Stara Peritia. Wspaniała wioska, prawie opuszczona, bo mnóstwo w niej tawern. Z wioski można ruszyć na szczyt Pantokrator.

      1. Cześć Mateusz,

        Przepraszam za tak późną odpowiedź, ale byliśmy w podróży.

        Samochód wypożyczyliśmy już „w mieście”. Musieliśmy dojechać do miejsca gdzie mieliśmy hotel i w nim zdecydowaliśmy się na auto. Było też kilka wypożyczalni lokalnych w centrum miasta. Generalnie im dalej od lotniska tym taniej.

    1. Nie wiem czy wyświetli sie powiadomienie o odpowiedzi do komentarza, ale jeśli tak, mogłabym poprosić o wskazówki dotyczące wynajmu samochodu? Na Korfu lecimy za tydzień i ceny za wynajem nigdy nie były niższe niż te 600zl, teraz gdzieniegdzie zaczynają się nawet od 300€ za tydzień.. nie wiem czy to kwestia zbliżającego się sezonu czy nie potrafię szukać, więc jeśli mogłabym poprosić o link lub nazwę- byłabym ogromnie wdzięczna!

      A Wam dzięki za ten mały przewodnik! Już się nie możemy doczekać aż go wykorzystamy! 🙂

    2. Cześć , czy możesz podać gdzie wypożyczyłem samochód w takiej cenie:) właśnie szukam wypożyczalni. Z góry dziękuje

  15. Jestem na kilka dni przed wakacjami rodzinnymi na Korfu. Świetny przewodnik. Rozjaśniło się w głowie gdzie pojechać, co zobaczyć. Motylki w brzuchu na samą myśl już mam. Pozdrowienia.

    1. Cieszymy się, że nasz wpis jest pomocny. Udanych wakacji! Na pewno będzie pięknie 🙂

      1. Prosze podaj dokladniejsza lokalizacje gdzie nad glowami lataja samoloty,jak trafic na ten mostek czy cypelek ,ciezko ze zdjecia odgadnac.Z gory dziekuje,swietne zdjecia

  16. Witam,za nie całe 2 tygodnie lecimy z przyjaciółka na Korfu . Mamy tylko obawy jak się przedostaniemy do miast w których mamy noclegi .Niby jeżdżą tam autobusy . Czy jest do to ogarnięcia ? I jakie są ceny biletów ? Noclegi mamy w Acharawi i Peroulades .

  17. Cześć Paweł,
    podeślesz namiar na wypożyczalnię, z której korzystałeś.
    Ceny w tych, do których dotarłam, zniechęcają 😉
    Z góry dziękuję

  18. Bardzo dziękuję za te wskazówki. Nasz plan zwiedzania jest w dużej mierze oparty na Waszych miejscach 🙂
    Czy wiecie może gdzie niedrogo można wypożyczyć auto w okolicach Kassiopi? Wysłałam zapytanie do wypożyczalni w tej okolicy i najtańszy klekot na 2 dni to koszt 110euro. Nie wiem skąd ta cena 380zl za tydzień.

    1. Miło nam, że wpis się przyda. 🙂 Co do wypożyczalni – tym razem nie rezerwowaliśmy wcześniej auta, skorzystaliśmy z miejscowej wypożyczalni i wyszło ok. 15-20 euro za dzień.

      1. Wpis jest świetny. Dziś byliśmy z bazy wypadowej w Kassiopi we wszystkich tych miejscach (oprócz Batarii bo tam plazujemy na co dzień). Wycieczka zajęła cały dzień od rana nawet z przystankiem na kąpiel i obiad w Paleokastritsie. Jak dla mnie to jedno z piękniejszych miejsc na Corfu. Na wiele z tych miejsc fajnie byłoby zarezerwować więcej czasu niż mieliśmy gdyż zwiedzanie było trochę w dzikim pędzie. Dodam, że wstęp na starą fortecę w Kerkyrze po godzinie 15.30 jest darmowy. Odnośnie wynajmu to najtansze auto w okolicy (fiat grandę Punto) to koszt 50 EUR za dzień/95 EUR za 2 dni. Może dlatego, że wysoki sezon. Do listy dorzucam koniecznie rejs na Paxos i Antipaxos – ta druga to niezamieszkała wyspa przy której cumują statki wycieczkowe. Można z nich ponurkować i pooglądać rady i ryby. Na Paxos żyje ok 2000 mieszkańców, widoki robią wrażenie. Spory port i woda kryształ. Jak dla mnie wycieczka ok, byli jednak tacy, którzy nie nurkowali i męczyła ich podróż statkiem (rejs trwał ok 2,5 godz. w jedną stronę). Z minusów to wszechobecne śmietniska przy drogach, porażka. Pozdrawiam z pięknej wyspy i trochę zasyfionej wyspy i mimo tego brudu zdecydowanie 🙂

  19. My jesteśmy obecnie na Korfu. Jutro wyruszamy samochodem zwiedzać tą piękną krainę wraz z dziećmi w wieku 2 lat i 5 lat. Mam nadzieję, że uda mam się wraz nimi coś zobaczyć i że wytrzymają w podróży. Samochód wypozyczylismy obok hotelu za 2 dni 80 euro. Pozdrawiam

  20. Moniko czy twoj komentarz : „Rebecca’s Village Hotel – całkiem ok 😉”
    byl bardziej grzecznosciowy, czy rzeczywiscie ok?
    waham sie nad rezerwacja na czerwiec 2019. z dzieciakami
    polecasz?

    1. Hotel był przyzwoity, zważywszy na kwotę, jaką zapłaciliśmy, ale luksusów się tam nie spodziewaj. Pokój duży, ale skromny, otoczenie całkiem ładne, jedzenie takie sobie.

  21. Super opis, piękne zdjęcia. Na pewno bardzo nam się to przyda, bo w tym roku planujemy się tam wybrać.

  22. Super post, dzięki za wskazówki. W jakim miesiącu byliście? Wyjeżdżamy na początku kwietnia i zastanawiamy się czy będzie w miarę ciepło. Niby średnia temperatur jest dość duża w tym okresie ale to wyspa więc zapewne odczówa sie te temperatury inaczej 🙂

    1. Dzięki za miłe słowa! Byliśmy na początku czerwca 🙂
      Jeżeli chodzi o pogodę to najbardziej obawiałbym się ewentualnego deszczu. Jeżeli nie będzie padać to będzie super!

  23. Wow! Mega długi i obszerny poradnik – tylko tego kija Ci widać 😛 Jeśli będziesz następnym razem szukać dla Was „lasta” to mogę polecić https://last-minute.io/korfu/. Co do samego wpisu to bardzo obszerny i trafiliście w mega pogodę, my rok temu mniej wiecej w tej porze na La Grotte złapaliśmy deszcz hehehe 🙂 Miłego! Arek

  24. Pomocny przewodnik po Corfu
    Chcieliśmy dodać tylko jedno miejsce które warto zobaczyć a jest to „Achilleion Palace”
    Pozdrawiamy
    Ania i Ryszard

  25. Czy do którejś z atrakcji dojście jest niebezpieczne? chcielibyśmy wybrać sie z roczniakiem w nosidle choć do czesci…

    1. Najdłużej idzie się do Double Bay. Niemniej nie jest to niebezpieczne 🙂 Miłej podróży!

  26. Witam
    A orientuje się ktoś może jaki jest koszt wypożyczenia rowerów ? Jedziemy w trójkę z dzieckiem i chcielibyśmy zwiedzić wyspę na rowerkach.W necie nigdzie nie mogę znaleźć cen.
    Pozdrawiam

  27. Szanowna Pani podróżowiczko, wskazówka na przyszłość- w poniedziałki koniecznie sprwadzić czy muzeum jest otwarte. Większość muzeów w Europie w poniedziałki jest nieczynne i nie jest to nic niecodziennego.
    Pozdrawiam

  28. Ja z kolei dorzucę że warto pobyć lub trafić na południe wyspy. Jesteśmy właśnie w Lefkimmi (Alikies Beach). Woda w Lefkimmi Bay bardzo ciepła i idealna dla małych dzieci (płytka i spokojna). Ludzie bardzo serdeczni. Jutro samochodem ruszamy pozwiedzać trochę północną część wyspy. Dziękuję za Wasze cenne wskazówki dotyczące zwiedzania. 🙂

  29. Dziś jeździmy samochodem po wyspie i polecam restaurację Pink Panther na wjeździe do Pelekas. Restauracja z bardzo dobrym jedzeniem i z tarasem widokowym na morze. Pozdr.

  30. mam pytanie, jak dotrzeć do tego punktu widokowego na porto timoni? wiem ze trzeba zaparkować auto w afionas, bo kiedyś tam bylam, ale nigdy nie dotarlam do tego miejsca gdzie można zobaczyć tę cudna podwójna plaze?:) i kolejne pytanie, o ile pamiętasz:) skąd robione było foto na Angelokastro? piękny widok!

    caly wpis o Korfu bardzo ciekawy a fotki piękne!

  31. Cześć!
    Właśnie jestem na Korfu i szukam informacji co ciekawego można zobaczyć i dzięki wam mam gotową listę miejsc.
    Wjazd na ostatnią chwilę też z biura podróży, aczkolwiek nie jestem fanem gotowych wycieczek, dlatego wypożyczenia auta to idealne rozwiązanie.
    Małe pytanie, czy długo idzie się do tego miejsca 'double bay’? Note wiem czy dzieciaki podołają 🙂
    Dzięki za podpowiedzi, super artykuł.
    Ps. Że swojej strony mogę polecić Rodos. Przepiękna Wyspa.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *